U laži su kratke noge: Kako regionalni mediji pišu o glasanju UN o Rezoluciji o Srebrenici 1Foto: EPA-EFE/SARAH YENESEL

Jučerašnju sednicu Generalne skupštine Ujedinjenih nacija o izglasavanju Rezolucije o genocidu u Srebrenici ispratili su i mediji u regionu.

Zagrebački Indeks piše da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić nakon sednice UN, na kojoj je izglasana Rezolucija o genocidu u Srebrenici, izjavio kako je „završio karijeru i kako mu mnoge stvari neće oprostiti“.

„Ja sam večeras ovde završio karijeru. Mnoge mi stvari neće oprostiti, ovo je bio ekser u kovčegu. Učinio sam sve, oni su učinili sve da nas ponize, a mi smo se uzdigli u visine. Ja ne mogu reći da smo pobedili jer su takve procedure, ali svima je jasno kakav je rezultat, rekao je Vučić u obraćanju novinarima u Njujorku“, prenosi Indeks.

Sarajevski Klix piše da je Vučić poklonio predsedavajućem zastavu Srbije, te prenose obraćanje predsednika Srbije pre glasanja o Rezoluciji.

„Obraćam vam se nakon Nemačke i obraćavm vam se protiv rezolucije što nije lako. Bez obzira šta učinili, oni koji su veliki i moćni optužiće vas da poričete veliki zločin. Optužiće vas da potcenjujete. Na početku želim raskinkati ovo lažno opravdanje za usvajanje rezolucije. Ja sam se pre početka sednice poklonio svim žrtvama sukobu u BiH, i ranije sam to radio. Teško je govoriti nakon Nemačke koja je najjača zemlja u Evropi i koja veruje da je njeno moralno pravo nepogrešivo, kazao je“, a preneo Klix koji dodaje kako je Vučić pokušao objasniti zemljama članicama zašto ih poziva da glasaju protiv.

„Ovo je ispolitizovana rezolucija. Zašto se usvaja? Nemačka je govorila o pojedinačnoj pravnoj odgovornosti, spomenula izmene Crne Gore. Ako je to tako, zašto se onda usvaja rezolucija? Ako govorimo o pojedinačnoj odgovornosti, ona je već osigurana, kroz presude i optužnice. Svi oni koji su optuženi već su i osuđeni. Nema ih u ovoj rezoluciji, ne spominju se. Sve se govori generalno. Zašto generalno? Drugo pitanje. Govorili su o pomirenju, donosi li ova rezolucija pomirenje? Ne govorim ovde, već u BiH? Ne, uopšte ne. Donosi li pomirenje regionu? Ne! Pitam predstavnika Nemačke zašto su skrivali sve pripreme za rezoluciju. Kada se rezolucija za Ruandu pripremala, pripremala se na transparentan način. Znate li šta se desilo 24. marta na Savetu bezbednosti kad smo hteli pričati o tome što je Srbija bombardovana. Rekli su nam da ne gledamo u prošlost. A, dva dana kasnije smo saznali da pripremaju ovu rezoluciju. Kad imaju političke potrebe, onda mogu duboko zarobiti u prošlost. Kome je ovo potrebno? Zašto sad u ovom trenutku? Zašto ti ljudi nisu progovorili o genocidu koje su počinile njihove zemlje. Zašto ne govore o holokaustu? Ta zemlja koja je autor rezolucije priznala je holokaust ovde“, prenosi ovaj portal.

U jednom od svojih tekstova, Slobodna Bosna piše „U laži su kratke noge: Razotkrivena opasna igra Beograda i Moskve, evo šta su Vučić i Nabenzja pokušali uraditi u Njujorku„.

U tom tekstu stoji da su na sednici Vučić, i ruski ambasador pri UN-u, Vasilij Nebenzja, izneli tvrdnje o navodnim pritiscima zapadnih zemalja i proceduralnim nepravilnostima u vezi sa predlogom rezolucije o Srebrenici.

„Vučić je optužio Zapad i UN za pretnje državama članicama UN-a, dok je Nebenzja kritikovao način na koji je rezolucija predložena i usvojena. Zapadni zvaničnici demantuju ove optužbe, naglašavajući da se zalažu za pravdu i pomirenje na Balkanu“, prenosi ovaj portal.

U drugom svom tekstu, Slobodna Bosna piše „Pljuska Vučiću direktno iz Beograda„.

Ovaj portal prenosi gostovanje pisca i urednika Fabrike knjiga Dejana Ilića za N1, koji je rekao da ne razume slavlje u Srbiji nakon svajanja Rezolucije, kao ni sve ono što su predstavnici vlasti govorili poslednjih dana pred usvajanje dokumenta.

„Taj zločin se dogodio. Ništa mi danas novo nismo saznali. Ništa se danas novo nije dogodilo. Da se Srbija ponašala drugačije. Da se, kad je donosila Deklaraciju o Srebrenici 2010. godine, zaista držala te deklaracije mi, verovatno, danas ne bismo imali ovu rezoluciju. Ova rezolucija je praktično došla kao neka vrsta opomene, poraza, kako god hoćete, ovom režimu koji je stari, obnovljeni režim. To je režim iz 90-ih koji je došao ponovno na vlast 2012. i ovo je poruka tom režimu, naveo je on“, a prenela Slobodna Bosna.

Sarajevsko Oslobođenje piše da je Vučić kazao kako su navodne procene onih koji su predložili Rezoluciju bile da će više od 110 zemalja glasati za nju, a da će suzdržanih biti oko 45.

„A nas je bilo 107 (onih koji su glasali protiv i onih koji su bili suzdržani). Znači njih 84 prema 107 onih koji nisu želeli pristati na njihov predlog, a ne pričamo o tome kako se došlo do tih 84, jer bi realno za Rezoluciju glasalo 60 i nešto, ostale su pritiskali, rekao je predsednik Srbije“, prenosi Oslobođenje.

Oni dodaju kako se Vučić zahvalio svim zemljama koje su glasale protiv i bile suzdržane tokom glasanja.

Podgoričke Vijesti prenose da je Vučić kazao da su amandmani, za koje su „neki rekli da su značajan doprinos“, samo doprinos konfuziji.

„Samo su želeli da sačuvaju svoj obraz ovim amandmanima. Tvrde da ovde nije reč o jednoj naciji, jednom narodu…upravo je reč o tome“, prenose Vijesti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari