Rehabilitacija afričkih parija 1Foto: EPA-EFE

U dve tačke u Africi događaju se promene koje, posle višedecenijskog ćorsokaka, mogu da značajno promene okolne regione, smanje napetosti i sukobe na širem prostoru.

Izbori u Zimbabveu nisu kompletna promena, ali jesu otvaranje prozora ka promenama. Druga tačka su prijateljske interakcije država Roga Afrike u normalizovanju međusobnih odnosa, što su potezi nezabeleženi u skorijoj istoriji ovog osetljivog i sukobljenog regiona. U svakom od ovih slučajeva, nove vlasti, čini se, žele da poboljšaju položaj zemlje nekom vrstom pogađanja, ustupaka za pokazanu kooperativnost. U Zimbabveu jasno je da promene neće biti drastične, ali Velika Britanija, koja ima najviše uticaja i najviše entuzijazma da do njih dođe, već je učinila prve korake, ne čekajući da novi predsednik napravi ustupke.

Od kada je, odmah posle prisilnog povlačenja Roberta Mugabea, britanski ministar za Afriku, Rori Stjuart posetio Zimbabve, Velika Britanija je mnogo učinila da pomogne bivšoj koloniji da povrati međunarodno poštovanje, uviđajući da postoji prilika da se izmeni politički pravac kojim zemlja ide.

Stjuart nije obožavalac Emersona Mnangagve, ali je smatrao da će se reformisati Zanu partija koju vodi. Prevladalo je uverenje da se bitka za nasleđe dobija u prostorijama vladajuće partije, a ne na ulici. Velika Britanija nastojala je da utiče na privatne investitore, MMF i Svetsku banku da podignu granicu zaduživanja zemlje, dok je sama ponudila povratak u Komonvelt. Izbori su okončani tesnom pobedom Mnangagve, ali verovatno da će rezultati biti prihvaćeni takvi kakvi jesu. Ishod izbora u Zimbabveu, smatra se, mogao bi da utiče na transformaciju oslobodilačkih partija i pokreta koji vladaju u afričkim zemljama: Angoli, Mozambiku, Južnoj Africi. To su pokreti koji su oblikovani borbom protiv belačke vladavine

Na Rogu Afrike, Eritreja skoro da je međunarodno rehabilitovana, a Etiopija je na putu da postane nova regionalna sila.

Prošlog ponedeljka, kao nastavak normalizacije odnosa na Rogu Afrike, Somalija i Eritreja su potpisale Deklaraciju o bratskoj, prijateljskoj i opštoj saradnji. Pakt je potpisan na okončanju posete somalijskog predsednika Asmari. Kada nabrajamo zemlje koje se nadmeću za prevlast i uticaj u regionu, na listi su SAD, Iran, Kina, Rusija, Turska i različite evropske zemlje: Francuska, Velika Britanija i Italija. Upadljivo je da nema zemalja iz samog regiona. Ovim razvojem, situacija bi mogla da se promeni i da se Etiopija pojavi kao regionalna sila.

Etiopija je posle izbora novog premijera, Abij Ahmeda, odmah sprovela brojne političke, ekonomske i spoljnopolitičke reforme, koje su dovele do redefinisanja položaja Etiopije spolja i iznutra. To su signali da Adis Abeba želi da poveća uticaj u regionu i da postavlja osnove da se pojavi kao regionalna sila. Etiopija ima jedinstvenu poziciju da preuzme ovakvu ulogu. Ona ima istoriju otpora spoljnim intervencijama i bila je većim delom izuzeta od strane vladavine u regionu kojim su potpuno upravljale evropske sile. Danas, kada strano prisustvo u regionu jača, Etiopija mora da ima mnogo više samopouzdanja ukoliko želi da se nadmeće s njima. Važna pouka iz etiopskog slučaja je da zemlja ne može biti regionalna sila, ukoliko je u neprijateljstvu sa svim susedima.

Ove promene ne idu tako lako. DŽibuti je saopštio da je „duboko šokiran“ izjavom etiopskog predsednika Farmaja, tokom posete Eritreji, u kojoj je pozvao na ukidanje sankcija ovoj zemlji. DŽibuti smatra da je neprihvatljivo da Somalija podržava Eritreju, dok Eritreja drži „pod okupacijom“ teritoriju DŽibutija. DŽibuti, koji je domaćin jedinoj američkoj bazi u Africi, a od nedavno i kineskoj, može potencijalno da izgubi jer Eritreja otvara Etiopiji svoje luke. SAD imaju 4000 vojnika u DŽibutiju iz koga vode svoje akcije u Jemenu i Somaliji. Nigde u svetu američka vojska nije stacionirana tako blizu svog strateškog rivala kao u DŽibutiju.

Dok je ovde reč samo o protestu, destabilizacija je stigla iz Somalije, koja je najviše izdeljena i preplavljena terorističkim frakcijama Islamske države, Al Kaide i Al Šababa. U subotu je u Mogadišu u eksploziji auto bombe stradao veliki broj ljudi. Ovome je prošle nedelje prethodio konflikt između Somalilenda i Punta u Somaliji. Dva dana kasnije, ovaj se sukob prelio u Etiopiju, i istočnu provinciju Ogaden u kojoj su većina etnički Somalijci. Neredi su buknuli u četiri grada, a meta su bili pravoslavni Etiopljani. Vojska je zauzela gradove, ali to ne znači kraj nasilju. Samo je u eksploziji u Mogadišu stradalo 30 ljudi.

To sprečava optimizam da će se sve promeniti preko noći. Koraci koji su učinjeni nisu mali, što daje nadu da snage konfrontacije neće koračati brže i dalje.

Bliskost s Balkanom

Specijalni predstavnik EU za Rog Afrike je grčki diplomata sa značajnim iskustvom iz Srbije, Aleksandar Rondos. On smatra da je globalna migrantska kriza ojačala zabrinutost EU zbog terorizma i migracija, što je dovelo do njenog većeg angažovanja u ovom regionu.

Geopolitički govoreći, konfliktni i radikalizovan Rog Afrike je sused podeljenom jugu Evrope u Balkanu. Jug Evrope i Balkan su predvorje islamskog sveta u Evropi. Zbog toga, EU i ove zemlje treba da budu posebno pažljive prema događajima u ovom delu sveta, kaže Rondos.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari