Republikanci rastrzani između Romnija i Đulijanija 1Foto: PETER FOLEY / EPA

Pitanje ko će biti državni sekretar SAD u administraciji novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa baca svetlo na rivalske frakcije Republikanske stranke.

Koje za tu funkciju s jedne strane favorizuju Mita Romnija, bivšeg guvernera Masačusetsa, koji se kandidovao na predsedničkim izborima 2012, a s druge Rudolfa Đulijanija, bivšeg gradonačelnika Njujorka.

Debata unutar šireg Trampovog kruga formalnih i neformalnih savetnika rezultirala je nesuglasicama koje su do izražaja dolazile u njegovom taboru i tokom izborne kampanje. Kako ukazuje Njujork tajms, neslaganja potiču od razdora u Republikanskoj stranci između aktera establišmenta koji su se gnušali na samu mogućnost Trampove pobede i običnih građana koji su ga podržali kao kandidata koji osporava strukture moći u Vašingtonu.

Najglasnija frakcija postavlja pitanje da li će Romni biti lojalan nakon njegove žestoke kritike Trampa tokom izborne kampanje. Međutim, sam Tramp je kazao svojim pomoćnicima da Romni „odaje utisak podobnosti“, te da bi bio dobar državni sekretar, rekao je u četvrtak jedan visoki zvaničnik novog predsednika SAD. Tramp je, međutim, u jednom razgovoru nedavno pohvalio i Đulijanija, piše Njujork tajms, ukazujući da on može da se predomišlja iz minuta u minut, sudeći po onome što je radio u izbornoj kampanji.

U prilog neizvesnosti ide i činjenica da je glavna Trampova savetnica Kelijana Konvej na Tviteru ukazala na protivljenje izvesnog broja njegovih pristalica izboru Romnija. Na osnovu nekoliko Tviter postova Konvejeve, kako ukazuje AP, stiče se utisak da je ona iznela argument protiv imenovanja Romnija. U jednom od njih ona je navela da je preko društvenih mreža i privatno dobila pregršt poruka Trampovih pristalica koje upozoravaju protiv imenovanja Romnija za državnog sekretara. Romni se inače na početku izborne kampanje žestoko protivio Trampovoj predsedničkoj nominaciji, nazivajući ga „folirantom“.

Nesuglasice su otvorile vrata za druge kandidate. To su, prema izveštajima, general Džon Keli, bivši šef američke Južne komande, Dejvid Petreus, general u penziji i bivši direktor CIA, te Bob Korker, senator iz Tenesija.

Upitan za Trampove namere, njegov portparol Džejson Miler je rekao da se novoizabrani predsednik sastaje sa izvesnim brojem kvalifikovanih potencijalnih kandidata koji s njim dele stav „Prvo Amerika“ kada je reč o spoljnoj politici. Neki od njih, naveo je Miler, poznati su javnosti, dok neki nisu, a „novoizabrani predsednik SAD će objaviti svoju odluku kada je finalizuje“.

Romni bi predstavljao odstupanje od konzervativaca koje je Tramp već izabrao za svoj nacionalni bezbednosni tim. Međutim, neki njegovi pomoćnici, kao što je glavni strateg Stiven Banon, izražavaju sumnju u Romnijevu lojalnost s obzirom na to da je tokom kampanje kritikovao Trampa, nazivajući ga folirantom i prevarantom. Banon i ostali su rekli kolegama da se boje da bi Stejt department pod rukovodstvom Romnija bio „odmetnut“.

Njut Gingrič, bivši predsedavajući Predstavničkog doma Kongresa SAD, i Majk Hakabi, nekadašnji guverner Arkanzasa, preko televizije su pokušali da odvrate Trampa da imenuje Romnija. Hakabi je rekao da bi izbor Romnija bio „prava uvreda“ Trampovih pristalica, te da je Đulijani favorit republikanskih birača koji su u ogromnom broju izašli na birališta da podrže Trampa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari