RSE: Političko rešenje na čekanju u Trampovom planu za Bliski istok 1Foto: EPA-EFE/ABED AL HASHLAMOUN

Administracija američkog predsednika Donalda Trampa predstavlja desetine milijardi dolara vredan ekonomski plan za oživljavanje izraelsko-palestinskog mirovnog procesa, ali bez ključnih političkih rešenja koja treba da omoguće ekonomski prosperitet, pišu svetski mediji.

Bela kuća predlaže paket od 50 milijardi dolara za jačanje palestinske ekonomije i predstavlja viziju regionalnog prosperiteta koja, kako navodi CNN, i dalje zavisi od izraelsko-palestinskog mirovnog sporazuma, prenosi Radio Slobodna Evropa (RSE).

Savetnik Bele kuće Džared Kušner predstaviće predlog tokom dvodnevne konferencije u Bahreinu koja počinje danas i na kojoj učestvuju međunarodni investitori i vladini zvaničnici.

Više od polovine predviđenog iznosa trošilo bi se na palestinske teritorije, dok bi ostatak odlazio u susedne države Egipat, Liban i Jordan, navodi CNN.

Paket od 50 milijardi dolara podrazumeva 13,5 milijardi dolara bespovratnih sredstava, oko 26 milijardi dolara kredita s niskim kamatama i oko 11 milijardi dolara privatnih kapitalnih investicija.

Ipak, predlog ostaje teorijski jer ne uključuje zagarantovanu ekonomsku pomoć palestinskoj ekonomiji, niti finansijska obećanja kompanija, vlada ili međunarodnih organizacija da podrže te iznose, rekao je visoki zvaničnik američke administracije.

Umesto toga, ukazuje CNN, zvaničnici se nadaju da će predlog stimulisati diskusiju o ekonomskim mogućnostima regionalnog mira i ojačati pritisak na Palestince da ozbiljno razmotre mirovni sporazum s Izraelom u svetlu ekonomskih mogućnosti.

Palestinski zvaničnici su odbacili pristup administracije da prvo objavi ekonomski predlog, optužujući Trampov tim za pokušaj podmićivanja.

Dok je izraelski premijer Benjamin Netanjahu rekao da je spreman da pravedno i otvoreno razmotri Trampov mirovni plan za Bliski istok, palestinski predsednik Mahmud Abas kazao je da novac i ekonomija jesu važni, ali da su politika i političko rešenje važniji, prenosi Rojters.

Zvaničnici administracije rekli su da politički deo plana neće biti objavljen pre novembra, što znači posle septembarskih izbora u Izraelu, navodi britanski Tajms.

Izvor iz Bele kuće predvideo je da bi, s obzirom da su i SAD krenule u izbore, politički plan mogao biti predstavljen tek za vreme Trampovog drugog mandata, ako pobedi u novembru 2020.

Kritičari, ukazuje Tajms, ističu da se u dokumentu ne spominju najosetljivija pitanja izraelsko-palestinskog sukoba: 52-godišnja okupacija, izraelska naselja na Zapadnoj obali i činjenica da obe strane tvrde da je Jerusalim njihov glavni grad, a ne spominje se ni buduća palestinska država.

Mada neki smatraju da je Trampov plan ozbiljan pokušaj da se pronađe rešenje za ekonomske probleme koji decenijama muče palestinske teritorije, ljudi uključeni u ranije mirovne razgovore kažu da je najveći izazov uvek bio premošćivanje političkog jaza između Izraelaca i Palestinaca, a ne sakupljanje sredstava, piše Volstrit džurnal.

Ekonomski plan koji je u centru dvodnevne konferencije u Bahreinu, gde će učestvovati zvaničnici iz arapskog sveta, Evrope i SAD, oslanja se na prethodne mirovne napore i, prema rečima zvaničnika američke administracije, prvo je objavljen kako bi se pokazalo šta je moguće ako se Izraelci i Palestinci saglase oko političkog dela plana, navodi Volstrit džurnal.

Iako će u Bahreinu biti predstavljen prvi deo plana Trampove administracije za okončanje sukoba Izraela i Palestinaca, razgovori o ratu s Iranom utiču na napore Bele kuće da donese mir u drugi deo Bliskog istoka, piše Politiko, ističući da za mnoge učesnike ove konferencije rešavanje palestinsko-izraelskog sukoba nije glavni prioritet.

Trampov zet i savetnik Džared Kušner i njegov tim u međuvremenu su bili spremni da izbegnu veze između događaja u Bahreinu i krize u Iranu, pa su ograničili razgovore na ekonomiju, a ne na politiku.

Ipak, Iran je jedan od glavnih razloga zbog kojeg nekoliko arapskih zemalja uopšte dolazi na sastanak u Bahreinu, ističe Politiko, navodeći da zemlje poput Ujedinjenih Arapskih Emirata i Saudijske Arabije vide jačanje Irana na Bliskom istoku kao svoju najveću stratešku pretnju.

Te arapske zemlje vide prisustvovanje događaju u Bahreinu kao način da se iskoristi Tramp koji je, u njihovim očima, Teheranu dao grub tretman kakav zaslužuje, kažu analitičari i bivši američki zvaničnici.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari