ruski vojnici mobilizacijaFoto: EPA/SERGEI ILNITSKY

Murz, dugogodišnji pristalica proruskih separatista u istočnoj Ukrajini, naveo je niz problema sa kojima se ruska vojska suočava u vatrenoj objavi na svom blogu LiveJournal. On je takođe osudio ruske medije zbog netačnog izveštavanja i iskrivljavanja neuspeha na bojnom polju.

LiveJournal je u vlasništvu ruskih kompanija od 2007. godine, ali je očigledno Murzova publikacija prešla neke granice koje nisu dozvoljene u Rusiji, pa su obustavili njegovo objavljivanje.

Portal 1945 je preneo ključne tačke, a njegovu objavu preneo je i Igor „Strelkov“ Girkin, istaknuti bivši ruski vojni obaveštajac i bivši komandant separatista koji je Murzov post nazvao „preporučenom lektirom“.

Murz iznova upoređuje trenutnu strategiju Rusije sa bitkom kod Verdena 1916. godine, jednim od najzloglasnijih krvoprolića rovovskog rata u Prvom svetskom ratu.

Ovo je bilo planirano – nemačka vojska je napala Verden jer su verovali da će Francuzi izgubiti nesrazmeran broj vojnika koji pokušavaju da ga zadrže. Ova strategija iscrpljivanja nije uspela u 300-dnevnoj bici – Francuzi su pretrpeli strašne gubitke (oko 400.000 poginulih i ranjenih), ali i Nemci (oko 350.000).

Murz stoga navodi da opsesivni napadi Rusije na manje gradove kao što su Bahmut i Pavlivka rezultiraju ogromnim troškovima i velikim gubicima. Evo, oslobodili smo još sto metara ovog i tog sela“, podsmeva se.

Ranije tokom rata, Rusija je koristila regrutovano osoblje iz regiona Donbas u Ukrajini kao topovsko meso, gurajući ih na linije fronta slabo snabdevene i opremljene i slabo obučene. Murz dodaje da se isto dešava i sa mobilisanim vojnim obveznicima koji se šalju u rat sa minimalnom obukom, ako je uopšte i sa zastarelom opremom.

Gubi se energija

Tokom leta 2022, ruska vojska je izgledala zadovoljna što je spalila naizgled beskonačne zalihe municije kako bi digla u vazduh ukrajinske vojnike. Došla je zima i pokazalo se da ove zalihe nisu toliko beskrajne kako se Moskva nadala, pa su ruske snage sada prinuđene da koriste opasnu i staru municiju.

Ipak, ruska vojska nastavlja da rasipa granate neselektivno, pošto nije uspela da primeni moderan sistem. Murz dodaje da je rezultat jasno vidljiv. Beskrajna municija se ispaljuje na polja gde nema ni traga od ukrajinskih utvrđenja.

On je takođe kritikovao efikasnost ruske taktičke avijacije: „Vazdušni udari izdaleka nevođenim raketama od 80 mm iz penjanja (jer ako priletite bliže, oni će vas oboriti) takođe su nešto što samo golica dobro ukorenjenog neprijatelja, iako može izgledati veoma impresivno. Pev Pev – ura, udri! A kad se dim raziđe, vidimo još jedno polje“.

Problemi sa tenkovima

Murz navodi da su tenkovi raspoređeni na frontu bez eksplozivnog reaktivnog oklopa koji je potreban da bi se održao u životu. Savremeni ruski tenkovi se oslanjaju na takve tenkove sa ovim klupama postavljenim spolja, ali kako Rusija šalje sve više starih tenkova na front, očigledno zanemaruje da neke od njih opremi neophodnim eksplozivnim elementima, što je neophodno.

Sve ovo čini tenkove znatno ranjivijim na raketne granate i protivtenkovske rakete.

Loš sistem komunikacije ubija ruske vojnike

Murz je još jednom istakao probleme sa sistemom komunikacije u ruskoj vojsci, a kao jedan od većih problema ističe to što ih ukrajinska elektronska obaveštajna služba lako locira, nakon čega ih ukrajinska vojska lako pogađa.

On takođe kritikuje oslanjanje na zemaljsku kablovsku komunikaciju. Prijateljske jedinice imaju poteškoća da lociraju kablove, a često se takvi kablovi seku artiljerijskim bombardovanjem pre nego što ruski vojnici mogu da ih zakopaju, što je neophodno za dugoročnu otpornost.

Šta je sa dronovima?

Nakon početnih uspešnih ruskih napada dronovima, Ukrajina se okrenula jačanju svog arsenala dronova. Ne samo da imaju više bespilotnih letelica nego ruska vojska, već su razvili doktrinu i sisteme komandovanja i kontrole kako bi ih efikasno koristili, kaže Murz.

On je razočaran činjenicom da Rusija pokušava da kopira ukrajinske metode, dok joj nedostaju i brojevi i tehnologija da bi njeni dronovi bili što efikasniji.

Veliki problem tokom zime

Ruske jedinice nemaju zimske maskirne mreže, a to bi moglo da znači katastrofu, istakao je Murz. Čeka nas pakao tokom zime“, naglasio je on. Drveće bez lišća će postati mnogo manje efikasno u skrivanju vozila, haubica i osoblja koje se krije ispod njih.

„Oružje više neće biti moguće sakriti u šumama — šume su gole, a onda će pasti još snega i generalno će se svaki korak videti iz vazduha. A neprijatelj dobro koristi dronove“.

„Kada Ukrajinci probiju front, uzeću svoj mitraljez, navući oklop i otići da pokušam da ubijem nekoga pre nego što umrem“, zaključio je Murz na kraju, prenosi N1 Hrvatska.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari