Rusi se spremaju za izbore u Nemačkoj 1Foto: Alexander Zemlianichenko POOL/EPA

Američke obaveštajne službe su upozorile saveznike SAD da postoji verovatnoća da će Rusija „hakovati“ njihove izbore, a Francuska i Nemačka su već „napadnute“.

„Procenjujemo da će Moskva izvući lekcije iz kampanje čiji su cilj bili predsednički izbori u SAD, a koju je naredio Putin, za buduće napore da širi svoj uticaj po celom svetu, uključujući saveznike SAD i njihove izborne procese“, saopštile su američke obaveštajne službe, piše EUObzerver. CIA, FBI i NSA su svoju procenu iznele u izveštaju o prošlogodišnjim izborima SAD, koji je objavljen 6. januara.

One su navele da je Putin 2016. naredio „kampanju za uticanje na predsedničke izbore u SAD“ i da to Rusija smatra „barem delimičnim uspehom“. Upozorenje iz SAD je usledilo u trenutku kada se Francuska i Nemačka pripremaju za izbore. Izborni rezultati bi mogli da doprinesu ukidanju sankcija EU Rusiji. Pobeda Marine le Pen iz „ekstremno desnog“ Nacionalnog fronta takođe bi mogla da destabilizuje EU, navodi EUObzerver.

U izveštaju američkih službi stoji da je ruska vojna obaveštajna služba hakovala i objavila kompromitujući materijal o Trampovoj rivalki Hilari Klinton, da su državni mediji RT i Sputnjik širili materijal za promociju Trampa i da su „trolovi i botovi“ koji se dovode u vezu s ruskim vlastima propagirali lažne vesti u kojima se promoviše Tramp.

Francuska i Nemačka su saopštile tokom vikenda da su one već pod napadom. Francuski ministar odbrane Žan-Iv le Drijan je rekao da je njegovo ministarstvo prošle godine pretrpelo 24.000 napada, dvostruko više nego 2015. On je rekao da je „opasnost po život naše demokratije realan“ i da bi bilo „naivno“ misliti da je Francuska imuna na ono što se dogodilo u SAD.

„Ciljana propaganda i hakerski napadi iz inostranstva će biti glavni izazov izborne kampanje u Nemačkoj“, rekao je Tomas Operman, šef poslaničke grupe Socijaldemokratske partije (SPD) u Bundestagu, za Zidojče zajtung. Šef nemačke obaveštajne službe Hans-Georg Masen je rekao da su „ruski izvori“ koji su prošle godine hakovali nemački parlament hakovali i Organizaciju za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) u decembru 2016.

Anton Šehovcov, stručnjak za pitanja Rusije na Institutu za društvene nauke u Beču, smatra da se Moskva neće mešati u predsedničke izbore u Francuskoj. „Izgleda da je Moskva zadovoljna što su Fransoa Fijon, kandidat desnog centra, i Marina le Pen, koja se može smatrati političarkom koja je naklonjena Kremlju, dva najpopularnija kandidata uoči predsedničkih izbora 2017“, rekao je Šehovcov za EUObzerver. On je, međutim, naglasio da je Nemačka „drugačija“ priča jer je tamo najpopularniji političar kancelarka Angela Merkel, koja je protivnik Rusije. „Moskva će pokušati da se umeša u ovogodišnje izbore u Nemačkoj da bi povećala popularnost ekstremno desničarske Alternative za Nemačku i tako oslabila Merkelovu“, ocenio je Šehovcov.

Mark Galeoti, stručnjak za pitanja Rusije sa Instituta za međunarodne odnose u Pragu, rekao je da „ćemo najverovatnije biti svedoci novih pokušaja Rusije da se meša u evropsku politiku 2017.“ On, međutim, smatra da operacija Rusije na izborima u SAD „ne odražava neku detaljnu strategiju, već je pre reč o oportunističkoj inicijativi čiji je rezultat iznenadio čak i Kremlj“. Prema pisanju EUObzervera, Rusija sprovodi i širu kampanju, čija su meta ostali saveznici SAD, kao što je Švedska. Martin Krah, ruski stručnjak na Švedskom institutu za međunarodne poslove, prošle nedelje je objavio studiju o lažnim vestima iz Rusije o navodno procurelim švedskim dokumentima. U studiji se navodi da su osmišljene „aktivne mere“ za „potkopavanje kapaciteta ciljane zemlje da zadobije podršku javnosti za vođenje svoje politike“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari