I dalje na udaru vlasti u Srbiji: Nema pomaka u slučaju proterane ruske porodice Tereh 1foto: privatna arhiva

Najnoviji slučaj proterivanja ruske porodice Tereh iz Srbije i dalje tapka u mestu.

Irina Tereh se sa svojom porodicom našla na udaru službi bezbednosti Srbije iz, makar javnosti, i dalje nepoznatih razloga.

Nakon pet godina života u Srbiji, od 2019, Irina sa svojom porodicom označena je kao pretnja po bezbednost Republike Srbije što je procena Bezbednosno-informativne agencije (BIA).

Zbog takve procene, Srbija je zvanično uskratila Irini i njenom suprugu Sergeju mogućnost poslovanja u našoj zemlji, što im je automatski onemogućilo produžavanje zdravstvenog osiguranja, ali ih je i nateralo da na svakih 30 dana moraju da napuste Srbiju, a zatim da ponovo uđu.

„Mi od decembra ne možemo da radimo. Morali smo da stavimo ‘na pauzu’ našu agenciju. Pet godina smo imali zdravstveno osiguranje, sad ne mogu da ga produžim, ne mogu da produžim registraciju za auto. Ne mogu vizu da dobijem. Moram na svakih 30 dana da napustim Srbiju a zatim ponovo da uđem i da se upišem u beli karton. To je veliki problem za nas“, rekla je ranije Irina za naš list.

Porodica Tereh nije prva koja je na udaru zvanične Srbije. Zbog toga, pokrenuta je peticija na fejsbuk grupi „Branimo ruske porodice od proterivanja“ kojom se traži da ukidanje boravka njenoj porodici po osnovu obrazloženja da su opasnost po „bezbednosti Republike Srbije“ hitno preispita i ukine ukoliko ne postoji valjano obrazloženje.

„Za sada nema nikakvih promena. Peticija je skupila više od 1.000 potpisa“, kaže Irina Tepeh za Danas.

U peticiji se navodi da ovo nije prvi slučaj neobrazloženog proterivanja ruskih državljana kojima se, bez ikakvog istraživanja činjenica i obzira na lične okolnosti, stavlja na teret da su pretnja po bezbednost Srbije.

Posebnu brigu izaziva targetiranje porodica sa decom koji dugo žive u Srbiji i odlično se uklapaju u svoje lokalne zajednice.

Smatraju da vlast ne sme da urušava živote ljudima koji poštuju sve zakone zemlje, legalno rade, doprinose razvoju države i lepo se integrišu u svoje lokalne zajednice bez veoma ozbiljnih razloga.

Kako u slučaju porodice Tereh nikakvi razlozi nisu navedeni, rešenje o njenom proterivanju može se jedino smatrati proizvoljnim, sramotnim i štetnim po ugled Srbije, navode.

Kako je Irina ranije objasnila za Danas, na odluke o odbijanju stalnog boravka žalbe su uputili Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) i Upravi granične policije, dok su žalbe o odluci o odbijanju zahteva za dozvolu za privremeni boravak uputili Policijskoj upravi u Šapcu, odseku za strance i suzbijanje ilegalnih migracija.

„Mi smo sada u postupku u Upravnom sudu. Podneli smo šest žalbi – i za stalno nastanjenje i za privremeni boravak“, rekla je tada Tereh.

Sergej i Irina Tereh iz ruskog grada Jaroslavlja žive u Banji Koviljači.

Tu su došli 2019. u potrazi za bezbednim i slobodnim životom i sigurnijom budućnošću za sina Marka, koji je u trenutku selidbe imao samo 6 godina.

Prodali su sve što su imali u Rusiji da bi uložili u porodični hotel „For You”, koji godinama uspešno vode.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari