SAD obustavlja pomoć Ukrajini: Da li će i kako takva odluka uticati na situaciju na Balkanu? 1foto EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Odluka SAD da obustavi pomoć Ukrajini u oružju može imati dalekosežne posledice po nastavak rata u Ukrajini i uticati na globalne međunarodne odnose i na situaciju na Balkanu, slažu se sagovornici N1 nakon objave Stejt departmenta.

Da li je Rusija nakon ove odluke administracije američkog predsednika Džozefa Bajdena bliža pobedi i da li je „izdala“ Ukrajinu i tamošnje rukovodstvo? Da li je Zelenski bliži odluci da prihvati odluku o pregovorima? Kako će nova situacija uticati na Srbiju i situaciju na Kosovu? Da li će se Putin zaustaviti na Ukrajini – pitanja su na koja je redakcija N1 pokušala da odgovori u razgovoru sa svojim sagovornicima.

Podsetimo, Bela kuća je krajem prošle nedelje saopštila da obustavlja pomoć Ukrajini.

„Pomoć koju smo pružali trenutno je obustavljena“, rekao je tada portparol Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi, preneo je Rojters.

Vojni analitičar Aleksandar Radić navodi da se kontinuitet zapadne podrške može i nadalje očekivati, bez obzira na ovu odluku. Naglašava da Zapad objavljuje mnogo više informacija ostanju na ratištu, u odnosu na Rusiju, kao i da SAD objavljuju koliko su sredstava poslali, dok za vlast u Kremlju to nije slučaj.

„Načini na koji se obezbeđuje finansiranje, odnosno odobravanje sredstava je komplikovano, ali ti podaci su javni. I mi znamo o problemima, raznim turbulencijama, kada je neko platio, a kada je došlo do zastoja u pomoći. Mnogo podataka isplivavav u otvorene izvore. S druge strane, na Istoku, mi to ne znamo. Samo se pretpostavčljalo da Rusi imaju problema sa municijom pa se onda pokazalo kao tačno, jer su kupili municiju, ni manje ni više, od Severne Koreje“, kaže Radić.

Govoreći o tome kako ova odluka SAD može uticati na prilike u Srbiji i regionu, on ističe da se kod nas stvorila „atmosfera derbija koji ase gleda sa emocijom, kao da su u pitanju Delije i Grobari“.

„Stvorena jeatmosfera bez presedana, koje nema u drugim zemljama. Kod nas se ne sagledavaju činjenice o ratu. Sa strašću se razmišlja. sa obe strane je vrlo teško razgovarati sa ljudima o činjenicama, jer imate nove generacije koje nisu ni služile vojni rok, ali su ostrašćeni i ratuju sa svojih kauča kao da su na borbenojh liniji u rovu. Oni svako pomeranje na frontu doživljavaju spektakularno, pa i uzimanje 350 metara na frontu doživljavaju kao konačnu pobedu“, konstatuje Radić.

Urednica spoljnopolitičke rubrike u Blicu Nataša Ivanovski ocenjuje da obustavljanje američke pomoći Ukrajini u nekom smislu može da se shvati kao poen za Rusiju, jer se to uklapa u zvanične narative ruskih zvaničnika od početka invazije da će SAD da kad-tad ostaviti Ukrajinu na cedilu.

Predočava da najnovija dešavanja u ovom ratu neće imati uticaj na našu zemlju, jer smo neutralni po pitanju rata u Ukrajini.

„Što se tiče srpskih državljana koji su na strani Rusije u ovom ratu, njih ne bih nazvala proruskim natsrojenim, već proputinovski nastrojenim. Oni su više opčinjeni Putinom nego Rusijom. Sigurno je da ih raduje što SAD neće više da šalje pomoć, mada očekujem da će demokrate da daju ustupke republikancima po pitanju jačanja južnih granica SAD, kako bi se nastavilo finansiranje Ukrajine. Odluka SAD se uklapa u retoriku proputinovca, ali da sam na njihovom mestu ne bih radosno slavila i govorila da će Rusi doći do Dunava, pretpostavljam da su mislili na dolazak do Srbije. Savetujem ih da pogledaju malo u prošlost i pričaju sa ljudima iz država bivše SSSR, koji zaziru pri samoj pomisli da budu pod plaštom Rusije. Oni najbolje znaju kako je živeti pod ‘ruskom čizmom’“, ističe Ivanovski.

Urednik spoljnopolitičke redakcije TV N1 Vladan Alimpijević smatra da u ratu u Ukrajini nema pobednika.

Procenjuje da će se u narednom peiodu naša zemlja udaljavati od Rusije.

„Srbija u narednim godinama neće biti bliža EU i Zapadu, ali će verovatno biti dalja od Rusije. Destabilizacija Balkana, pre svega na Kosovu i BiH, što je nesumnjiv cilj Moskve, nije ni u kakvom interesu bilo koje vlasti u Srbiji. SNS je taman dovoljno ‘proevropska’, i ‘proruska’, za sluđene srpske građane, da otvoreno ruske političke snage gube podršku na domaćoj političkoj sceni“, zaključio je Alimpijević.

Celu analizu sagovornika N1 pročitajte na OVOM LINKU.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari