Seksualno zlostavljanje u medresama koje vode talibani, avganistanska deca napuštaju škole 1foto: Shutterstock/Din Mohd Yaman

Muški učenici koji su se upisali u verske škole (medrese) kojima rukovode talibani kažu da je seksualno i fizičko zlostavljanje navelo neke od njih da prekinu školovanje u Avganistanu.

Učenici, uzrasta između 10 i 17 godina, razgovarali su za Radio Azadi Radija Slobodna Evropa pod uslovom anonimnosti i opisali brojne slučajeve u kojima su oni i vršnjaci iz razreda bili pod pritiskom da stupe u seksualne odnose s nastavnicima, odnosno da budu podvrgnuti telesnoj kazni.

Prijavljeni slučajevi dogodili su se u medresama na zapadu i jugozapadu Avganistana kojima upravljaju talibani.

Reč je o mreži verskih škola koju je ekstremistička grupa proširila u sklopu težnji da versko obrazovanje podstakne u skladu sa svojim tvrdokornim islamističkim stajalištima.

Jedan od učenika, 16-godišnjak iz pokrajine Farah, opisao je svoje iskustvo iz medrese koju pohađa.

„U školi mi je jedan talibanski član koji tamo predaje predložio jednu neprikladnu ponudu, koju nisam prihvatio“, rekao je dečak za Radio Azadi, koristeći neeksplicitan jezik kako bi opisao seksualno zlostavljanje, kulturološku tabu temu u Avganistanu.

„Kad je nastava završila, opet me je gnjavio“, ispričao je.

Dečak je naveo da je incidente prijavio „kari“, osobi koja zna Kuran napamet i služi kao verski autoritet u školi, ali bez uspeha.

„Rekao sam kariju da mi učitelj čini loše stvari, a kari mu je rekao da ne radi te stvari, jer je on učitelj“, kazao je dečak. „Učitelj je kasnije priznao da je to učinio, ali to nije imalo efekta. Nastavio je činiti loše stvari i pred brojne učenike postavlja seksualne zahteve.“

Drugi učenik na jugozapadu Avganistanu, 17-godišnjak iz desetog razreda, ispričao je sličnu priču o zlostavljanju tokom šest meseci školovanja u medresi koju vode talibani.

„Pripadnik talibana koji predaje u školi predložio je vezu sa mnom i rekao neke druge stvari koje nisam prihvatio“, rekao je dečak.

Nakon što ga je odbio, učitelj mu je psovao i pretio, kaže dečak, dodajući da su i njegovi vršnjaci iz škole doživeli slično iskustvo.

Uznemiravao je i nekoliko mojih prijatelja iz razreda, a jedan od njih je napustio školu“, rekao je dečak. „Rekao mi je da više ni ja ne idem u školu jer nas isti učitelj maltretira.“

Dečak je istakao da se nakon ovog iskustva oseća „oštećenim“ i da nije siguran kome se može poveriti. „Ne mogu reći svojoj porodici“, ispričao je.

Talibani su pod brojnim kritikama zbog ozbiljnih ograničenja koja su postavili na svakodnevni život Avganistanaca od preuzimanja vlasti u augustu 2021. godine.

U nastojanju da nametnu svoje ekstremno tumačenje islama, obnovili su mnoga drakonska pravila koja su bila ozloglašena za vreme njihove prve vladavine od 1996. do 2001. godine.

Među merama je zabrana obrazovanja devojčica nakon šestog razreda te brisanje uloge žena u društvu.

Međutim i druge mere, uključujući zabranu slušanja muzike i idolopoklonstva kroz umetnost, te pritisak na učenike i nastavnike, uticali su na sve slojeve ljudi bez obzira na pol.

Od povratka talibana na vlast, mnogi prosvetni radnici su napustili zemlju, dok su učiteljice ostale kod kuće i bez posla zbog ograničenja slobode kretanja žena i njihove nemogućnosti da podučavaju muškarce.

U međuvremenu, talibani rade na zameni sekularnih državnih škola i neformalnih medresa sistemom verskog školovanja.

Iako je dopušten svim učenicima, uključujući i studentima, kritičari tvrde da je taj sistem daleko ispod standarda modernog obrazovanja za devojčice i dečake te često promiče ekstremizam.

Prema izveštaju o Avganistanu koje su Ujedinjene nacije izdale u februaru, talibani su uspostavili 6.836 medresa za muškarce i 380 za žene i očekuje se da će dovršiti standardizovani verski kurikulum na vreme za novu školsku godinu koja počinje ovog meseca.

Zapošljavanje učitelja u medresama takođe je u punom jeku, navodi se u izveštaju, nakon dekreta talibanskog duhovnog vođe Mulaha Haibatulaha Akundžade da u medresama treba biti 100.000 novih učitelja.

Organizacija za ljudska prava Human Rights Watch je prošlog decembra dala oštru ocenu stanja u obrazovanju, rekavši da su osim prepreka obrazovanju devojčica i žena, talibani „takođe naneli veliku štetu obrazovanju dečaka“ u Afganistanu.

„Mnoge dečake su prethodno podučavale učiteljice; talibani su zabranili ženama da podučavaju dečake, lišavajući učiteljice njihovih poslova i često ostavljajući dečake s nekvalifikovanim zamenskim učiteljima ili ponekad bez učitelja“, rekao je HRW.

„Roditelji i učenici rekli su da je fizičko kažnjavanje, koje je već dugo problem u afganistanskim školama, postalo sve učestalije. Čini se da je nastavni plan i program u mnogim školama u reviziji kako bi se uklonili važni školski predmeti i promicala diskriminacija“, naveo je HRW.

Ubrzo nakon što su talibani ponovno došli na vlast, Ujedinjene nacije su upozorile na strašnu situaciju za decu u Avganistanu, uključujući izloženost seksualnom nasilju i povećani rizik od napuštanja škole.

Poteškoće u osiguravanju zaštite dece pogoršane su, prema ocenama UN-a, odbijanjem talibana da osobe mlađe od 18 godina smatraju decom, a što je međunarodni standard, umesto da koriste početak puberteta kao osnovu za odraslu dob.

Mlađi učenici medresa na zapadu i jugozapadu Avganistanu, koji su ispod ili u dobi puberteta, rekli su da nisu bili pošteđeni fizičkog zlostavljanja i seksualnog uznemiravanja od strane učitelja, prenosi RSE.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari