"Specijalista za izviđanje, koji je optuživan za napad": Ko je američki vojnik Travis King, koji je neovlašćeno ušao u Severnu Koreju? 1Foto: EPA-EFE/JEON HEON-KYUN / POOL

Prvi put, kako se veruje, posle više decenija američki vojnik se našao u severnokorejskom pritvoru, piše CNN upućujući na slučaj od pre neki dan kada je američki vojnik identifikovan kao Travis King prešao demilitarizovanu liniju i ušao u Severnu Koreju.

Postoji bojazan da bi ova situacija mogla da izazove diplomatsku glavobolju Vašingtonu imajući u vidu da SAD zajedno sa saveznicom Južnom Korejom pokušavaju da održe pritisak na Pjongjang dok ta izolovana država pojačava svoje testove balističkih projektila i održava ratobornu retoriku.

Američki vojni zvaničnici kažu da je King „namerno i neovlašćeno“ prešao u Severnu Koreju dok je obilazio Zajedničku bezbednosnu zonu, prostor koji čini više manjih zgrada unutar 240 kilometara dugačke demilitarizovane zone (DMZ) koja razdvaja Severnu i Južnu Koreju od završetka Korejskog rata 1953.

„Verujemo da je on trenutno u pritvoru Demokratske Narodne Republike Koreje. Radimo sa našim kolegama (Korejske narodne armije) na rešavanju ovog incidenta“, stoji u saopštenju portparola američkih snaga u Koreji pukovnika Isaka Tejlora.

Ko je Travis King?

Dvadesettrogodišnji King je specijalista za izviđanje a američkoj vojsci je priključio u januaru 2021, piše BBC.  Prvobitno je bio raspoređen u prvoj oklopnoj diviziji vojske na rotaciji sa američkom vojskom u Južnoj Koreji.

Bio je suočen sa disciplinskim merama u Južnoj Koreji pod optužbom za napad zbog čega je proveo 50 dana u pritvoru, navodi Asošiejted pres, citirajući američke zvaničnike.

Nije poznato da li je King to vreme proveo u pritvoru Južne Koreje ili u američkom vojnom pritvoru, ali prema rečima američkih zvaničnika, u nekom trenutku nakon puštanja na slobodu je ispraćen na aerodrom na let nazad za Sjedinjene Države.

Na aerodromu, Kingova pratnja nije mogla da prođe sa njim bezbednosni kontrolni punkt, a u nekom trenutku nakon toga je napustio aerodrom i kasnije krenuo u obilazak Zajedničke bezbednosne zone.

Zvaničnik američkog ministarstva odbrane potvrdio je da je King trebalo da otputuje u Fort Blis u Teksasu gde je trebalo da bude administrativno odvojen od vojske. Kako je kazao,  vojnik je „namerno“ prešao granicu.

Domaćin severnokorejskog podkasta, Jako Zvetslot, koji je radio za turističku kompaniju 2012. koja je vodila američke vojnike u JSA (Zajednička bezbednosna zona, koja se često naziva selo primirja ili Panmundžom i jedini je deo korejske demilitarizovane zone (DMZ) gde snage Severne i Južne Koreje stoje licem u lice) kaže za BBC da „nema šanse da ova osoba jednog dana pobegne sa aerodroma i rezerviše neku od ovih tura sledećeg dana“.

Objašnjava da je za odlazak na jedno od ovih putovanja obično potrebno tri dana. Potrebno je da dostavite broj pasoša i vojnu kartu Komandi UN-a, koja upravlja tom zonom.

Takođe, od pandemije je bilo mnogo teže doći na ove ture. Tek su nedavno ponovo pokrenuli, a čini se da postoje samo dve kompanije koje nude ture za strance. Da bi se ovo rezervisalo, potrebno je istraživanje i planiranje.

Veruje se da je King prvi američki vojnik koji je prešao u Severnu Koreju od 1982.

Klodin Gejts, iz Rasina, Viskonsin, majka američkog vojnika koji je ilegalno prešao u Severnu Koreju rekla je da je „šokirana“ i da samo želi da se on vrati kući, prenosi britanski Independent.

U izjavi za ABC njuz kazala je da se čula sa svojim sinom „pre nekoliko dana“.

Bila je, kaže, zatečena kada joj je rečeno da je njen sin prešao u Severnu Koreju.

Ispostavilo se da je King odležao skoro dva meseca u južnokorejskom zatvoru pod optužbom za napad i da je pušten 10. jula, rekli su zvaničnici.

Očekivalo se da će se suočiti sa dodatnim vojnim disciplinskim merama nakon povratka u Teksas. Vojnik je bio deo grupe koja je obišla korejsko pogranično selo Panmundžom pre nego što je prešao granicu.

Independent piše, pozivajući se na sudska dokumenta, da je King učestvovao u jednoj tuči kada je oštetio policijski automobil pre nego što je krenuo u Severnu Koreju.

Dva puta je optuživan za napad i novčano kažnjen od strane južnokorejskog suda zbog oštećenja policijskog automobila, stoji u presudi suda.

King se izjasnio krivim za napad i uništavanje javnih dobara proisteklih iz incidenta u oktobru, a 8. februara Okružni sud u Seulu ga je kaznio sa pet miliona vona (4.000 dolara), pokazuje kopija presude u koju je uvid imao Rojters.

Sud u Seulu je saopštio da je 25. septembra prošle godine King nekoliko puta udario čoveka u lice u jednom klubu, ali je slučaj rešen.

Dve nedelje kasnije, 8. oktobra, policajci su odgovorili na prijavu o još jednoj svađi u kojoj je bio umešan King. On je nastavio sa svojim „agresivnim ponašanjem“ ne odgovarajući na pitanja policije tokom saslušanja, navodi se u sudskom dokumentu.

Nakon što ga je policija smestila na zadnje sedište svog patrolnog automobila, počeo je da viče psovke i uvrede na račun Korejaca, korejske vojske i policije, navodi se u presudi.

Tokom svoje tirade, nekoliko puta je udario nogom u vrata vozila, nanevši štetu od oko 584.000 vona, navodi se u presudi.

Sud je saopštio da je optuženi priznao optužbe, da nije ranije imao krivični dosije i da je platio milion vona zbog oštećenja vozila.

Koji su rizici za Travisa Kinga?

King je sada u rukama ozloglašenog autokratskog jednopartijskog režima koji Sjedinjene Države smatraju smrtnim neprijateljem.

Neizvesno je kakve bi vojno obaveštajne informacije King mogao da pruži Severnoj Koreji. Kao redov, on nije imao pristup informacijama najvišeg nivoa, iako bi možda mogao da priča o stvarima kao što su raspored baza, koje jedinice i broj trupa koje su tamo.

Kao vojnik i državljanin SAD, King bi mogao da posluži Pjongjangu kao potencijalno moćna moneta za potkusurivanje, navodi CNN.

Šta se desilo sa Amerikancima koje je Severna Koreja pritvorila u prošlosti?

Američki državljani su tamo privođeni nekoliko puta od 1996. Među njima je bilo turista, naučnika i novinara.

U julu 2017, američka vlada je zabranila američkim državljanima da posećuju zemlju – potez koji je od tada produžen najmanje do avgusta ove godine.

Američki zatvorenici su obično bili brutalno tretirani u zatvorima Severne Koreje, piše BBC.

Sever je 2018. godine pustio američkog studenta Ota Varmbiera, koji je bio zatvoren zbog krađe hotelskog natpisa. Vraćen je u SAD u stanju kome a kasnije je umro.

Tenzije između Pjongjanga i Vašingtona rastu, pošto je Sever pojačao svoje nuklearne i raketne programe u godinama nakon sloma pregovora između bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa i severnokorejskog lidera Kim Džong Una 2019.

Ti razgovori, koji su obuhvatali tri lična sastanka i u kojima je Tramp postao prvi predsednik SAD koji je prešao istu liniju razgraničenja koju je King prešao u utorak, završeni su bez značajnijih diplomatskih pomaka.

Severna Koreja je tri puta ove godine testirala interkontinentalne balističke rakete i optužila Vašington i Seul da podstiču tenzije vojnim vežbama i raspoređivanjem oružja, uključujući i podmornicu američke mornarice sa balističkim projektilima u južnokorejskoj luci Busan ove nedelje.

Prošle godine, Severna Koreja je probno ispalila više od 90 krstarećih i balističkih projektila, uključujući i onu koja je letela iznad Japana, uprkos međunarodnim sankcijama. Sve veći broj testiranja izazvao je zabrinutost da se možda priprema za potencijalni nuklearni test – prvi od 2017.

Sjedinjene Države nemaju zvanične diplomatske odnose sa Severnom Korejom. Umesto toga, švedska ambasada u Pjongjangu deluje kao veza za SAD.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari