"Spektakl" kancelarke treba da aminuju socijaldemokrate 1Foto:RONALD WITTEK/EPA

Angela Merkel, koja već 12 godina predvodi Nemačku po čemu je liderka sa najdužim stažom u Evropi, uspela je da „preživi“ preteći udarac njenoj četiri meseca staroj koalicionoj vladi.

U poslednjem trenutku postigla je sporazum o migraciji sa ministrom unutrašnjih poslova i liderom Hrišćansko-socijalne unije (CSU) Horstom Zehoferom. Dogovor je okončao spor koji je pretio da uništi 70 godina dug savez između CDU, čija je predsednica Merkel, i bavarske sestrinske partije CSU, a onda i da dovede do pada vlade velike koalicije.

Samo dan ranije, Zehofer, za koga kažu da ima prgavu narav, a i čest je kritičar Merkelove, nudio je ostavku kancelarki jer, kako je rekao, ne vidi alternativu vraćanju nekih migranata sa nemačke granice, što se kosi sa stanovištem Merkelove.

Posle višečasovnih napetih razgovora, postignut je kompromis koji podrazumeva uspostavljanje tranzitnih centara na nemačko-austrijskoj granici za držanje i procesuiranje migranata koji potražuju azil. Reč je o zatvorenim tranzitnim centrima sličnim postojećim postrojenjima na aerodromima što bi omogućilo nemačkim vlastima da brzo obrade prijave, a ukoliko azilantov zahtev bude odbijen – da ga vrate u zemlju EU gde je prvi put došao ukoliko se ta zemlja slaže. To je u skladu sa stavom kancelarke da izbeglice ne mogu pošto poto biti vraćene u drugu zemlju. Ona je prihvatila predlog kojem se prethodno itekako protivila. Međutim, mnogo je nepoznanica kako će sve funkcionisati na granici sa Austrijom. Vlada u Beču juče je kazala da će pripremiti mere kako bi zaštitila svoje južne granice i tražiti brzo razjašnjenje nemačke odluke.

„Postigli smo sporazum nakon intenzivnih pregovora“, potvrdio je i Zehofer naglašavajući da namerava da ostane u kabinetu. „Sada imamo jasan sporazum kako sprečiti ilegalne migracije širom austrijsko-nemačke granice u budućnosti“, kazao je Zehofer.

Sada se čeka da se socijaldemokrate (SPD), još jedan koalicioni partner CDU, izjasne o postignutom sporazumu kako bi on postao zvanična vladina politika. Oni su jasno stavili do znanja da neće slepo potpisati sve o čemu se usaglase CDU i CSU. Bivši lideri SPD Zigmar Gabrijel i Martin Šulc kritikovali su „spektakl“ kancelarke i ministra, „pozorište“, kako komentator Ziddojče cajtunga (SZ) vidi sporazum, dok je aktuelna predsednica stranke Andrea Nales upozorila da „joj je strpljenje tanko“. „Želimo humanu ali i relanu migracionu politiku“, kazala je na konferenciji za novinare.

Organizacije za ljudska prava kažu da sporazum CDU-CSU – nije human, preneo je Špigel. Grupa Pro Asyl je kompromis nazvala „jedinstvom na grbači onih kojima je potrebna zaštita“. „U pritvorskim logorima nema pravične procedure azila u skladu sa vladavinom prava“, rekao je Ginter Burkhart iz ove organizacije.

Spor Merkelove i Zehofera vuče svoje korene iz 2015. i njene odluke da zadrži otvorenim nemačke granice za masovni upliv migranata, od kojih je većina bila iz Sirije. To je dovelo do toga da više od milion izbeglica uđe u Nemačku. Bes i strah zbog pridošlica doveli su do jačanja desničarske partije Alternativa za Nemačku koja je posle prošlogodišnjih izbora za Bundestag postala najjača opoziciona stranka.

Stručnjaci se slažu da bi u ovakvim okolnostima Merkelova mogla da bude lišena tanane parlamentarne većine, da se nađe čak u situaciji da traga za novim koalicionim partnerom ili pak u roku od godine sazove nove izbore, što bi bila najgora opcija imajući u vidu loš izborni plasman na izborima u septembru prošle godine. Ovakav scenario plaši gotovo sve partije sem AfD, kojoj istraživanja javnog mnjenja ulivaju nadu u bolju budućnost. Sve ovo donekle pojašnjava tvrdnje da je Merkelova produžila vek svojoj vladi „bar za još jedan dan“ jer još ništa nije izvesno. Podele unutar nemačke vlade oko pitanja imigranata prelile su se i na EU. Tri članice Unije – Češka, Mađarska i Poljska saopštavaju da neće biti deo nemačkog dogovora.

Uznemirenost u Beču

O sporazumu u Berlinu, bečki Standard juče je izveštavao pod naslovom: „SPD, Austrija, Italija i EU žele da znaju više o dilu Merkel-Zehofer“. „Ako nemačke vlasti izbeglice na granici između Pasaua, Salcburga i Bregenca „vrate nazad“, ovi ljudi će sledstveno ostati u Austriji“, objašnjava SZ brigu koja mori Beč. „Jedinstvo u Berlinu ostavilo je u južnoj susednoj zemlji utisak već u ponedeljak uveče, sa prvim reakcijama novinara na Tviteru. ‘Ovaj sporazum Merkel i Zehofera je opasna pretnja za Austriju’, napisao je urednik Standarda Tomas Majer“, prenosi minhenski list.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari