Šta je konvencija o genocidu i kako bi se mogla primeniti na Britaniju i Izrael? 1Foto: EPA-EFE/Remko de Waal

U pismu britanskom premijeru, stotine pravnih ličnosti, uključujući i pojedince koji su obavljali neke od najviših pravosudnih funkcija u zemlji, reklo je da vlada krši svoje obaveze prema međunarodnom pravu, uključujući konvenciju o genocidu, kada je u pitanju izraelski rat u Gazi.

Gardijan objašnjava šta je konvencija o genocidu, odgovornosti koje ona dodeljuje potpisnicima i njenu relevantnost.

Šta je konvencija o genocidu?

Konvencija o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida – inače poznata kao konvencija o genocidu – odobrena je 1948. a stupila je na snagu 1951. nakon Drugog svetskog rata i Holokausta, u kojem je nacistička Nemačka ubila više od šest miliona Jevreja.

Koncept „genocida“ kreirao je Rafael Lemkin, jevrejski profesor prava, a Konvencija je stvorila prvu međunarodno-pravnu definiciju tog pojma.

Kako definiše genocid?

Konvencija, koju su ratifikovale 153 zemlje, uključujući Veliku Britaniju (1970.) i Izrael, definiše genocid kao „bilo koje od sledećih dela počinjenih sa namerom da se uništi, u celini ili delimično, nacionalna, etnička, rasna ili verska grupa“.

Dela obuhvataju ubistvo članova grupe, nanošenje teških telesnih ili psihičkih povreda, uništavanje njihovih životnih uslova kako bi se došlo do njihovog uništenja, sprečavanje njihovog rađanja i prisilno premeštanje dece u druge grupe.

Smatra se da je to najteži ratni zločin.

Šta je kažnjivo po konvenciji?

Naravno, sam genocid je krivično delo, ali postoje i druga povezana krivična dela, uključujući saučesništvo u genocidu. Prema članu 1 konvencije, svaka država članica je dužna da preduzme da spreči i kazni genocid.

Na osnovu toga Južna Afrika, koja je već pokrenula tužbu za genocid protiv Izraela pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ), navodno priprema tužbu pred MSP protiv Velike Britanije i SAD – koje obe snabdevaju oružjem Izrael –  saučesništvo u genocidu.

U pismu/pravnom mišljenju koje su premijeru poslale pravne ličnosti kaže se: „Potrebne su ozbiljne akcije… da bi se izbeglo saučesništvo Ujedinjenog Kraljevstva u teškim kršenjima međunarodnog prava, uključujući potencijalna kršenja konvencije o genocidu“.

Jedan primer koji daje je: „Zaključak MSP-a da postoji verovatan rizik od genocida u Gazi obavestio je vašu vladu da bi oružje moglo da se koristi u njenom izvršenju i da je suspenzija njegovog obezbeđivanja stoga ‘sredstvo koje će verovatno odvratiti’ i/ili ‘mera za sprečavanje’ genocida.

Da li je otkriveno da je Izrael počinio genocid?

Ne. Nakon slučaja koji je Južna Afrika pokrenula protiv Izraela i izjava svake strane uzastopnih dana, MSP je izdao privremenu presudu u kojoj je rekao da je „verovatno“ da Izrael krši konvenciju o genocidu nad Palestincima u Gazi.

Ovo nije bila konačna presuda – slučajevi genocida mogu potrajati godinama dok se reše – ali u pismu premijeru se kaže: „Britanija ne može čekati dok sud ne odluči o meritumu slučaja; sada mora da deluje u skladu sa svojom obavezom da spreči genocid“.

Južna Afrika je zatražila od najvišeg suda UN-a da izda privremenu naredbu zbog procenjene hitnosti situacije. Kao odgovor, MSP je naložio Izraelu, između ostalog, da „preduzme sve mere koje su u njegovoj moći da spreči“ ubijanje Palestinaca, spreči i kazni podsticanje na genocid i omogući pružanje humanitarne pomoći.

Prošle nedelje, sud je izdao dodatne privremene mere, uključujući naredbu Izraelu da dozvoli nesmetan pristup pomoći u hrani u Gazi, pošto je rečeno da „nastupa glad“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari