Šta se događa kada astronauti izgube alat u svemiru? 1Foto: EPA/NASA

Prvu ovomesečnu svemirsku šetnju astronautkinja NASA-e Jasmin Mogbeli i Loral O’Hara obeležila je jedna torba sa alatom koja pluta kroz svemir.

One su obavile posao na popravkama izvan Međunarodne svemirske stanice (MSS) za šest sati i 42 minuta, saopštila je NASA.

Kako navodi CNN, Mogbeli i O’Hara su završile radove na solarnim panelima MSS, ali im je nedostajalo vremena da uklone i spakuju elektronsku kutiju za komunikacije.

Ostavivši ovaj zadatak za narednu šetnju po svemiru, one su umesto toga sprovele procenu kako bi to moglo da se učini.

Tokom ove višečasovne misije, torba sa alatom im je iskliznula i, iako su je kontrolori spazili uz pomoć spoljnih kamera na MSS, ona je „izgubljena“, saopštila je NASA.

Srećom, ovaj alat im nije bio neophodan za preostale zadatke.

„Kontrola misije je analizirala putanju torbe i ustanovila da je opasnost od toga da ona ponovo dođe u kontakt sa stanicom niska i da su svemirska stanica i posada u njoj bezbedni, te da nije potrebna nikakva dalja akcija“, navela je NASA na svom zvaničnom blogu.

Prema sajtu „EarthSky“, koji prati kosmičke događaje, torba za alat trenutno kruži orbitom oko Zemlje i narednih nekoliko meseci će uz upotrebu dvogleda potencijalno moći da se uoči sa naše planete dok se ne dezintegriše u njenoj atmosferi.

Ovo nije prvi put da je neki astronaut izgubio alat u svemiru.

U šetnji svemirom 2006. godine astronauti Pirs Selers i Majkl Fosum izgubili su alatku dužine oko 35 centimetara dok su testirali metod popravke spejs šatla.

Godine 2008, torba za alat Hajdemar Stefanisin-Piper je otplutala dok je ona čistila i podmazivala zupčanike na neispravnom rotacionom zglobu.

Svemirski otpad, poput ovih objekata, čine veštački materijali koji kruže oko Zemlje, ali više nisu funkcionalni.

To može biti bilo šta, od malih ljuspica boje do delova odbačenih tokom lansiranja raketa.

U septembru 2023, Evropska svemirska agencija je procenila da postoji 35.290 ovakvih objekata, koje prate i katalogizuju različite mreže za nadzor svemira, te da je ukupna masa objekata koji kruže oko Zemlje preko 11.000 tona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari