Stotine migranata vraćeno sa granice 1Foto:Beta/AP/Isabel Mateos

Stotinama migranata, uglavnom iz Hondurasa, koji su prešli reku Sučiate na južnoj meksičkoj granici onemogućen je ulaz u Meksiko na njihovom putu ka konačnom odredištu – Sjedinjenim Državama.

Kako se navodi, njima je odbijena dozvola da pređu obližnji most, prenose svetski mediji. Snage bezbednosti su ispalile suzavac kako bi prisilile migrante da se vrate nazad i da bi opkolili one koji su uspeli da pređu most.

Meksiko je, pod pritiskom američkog predsednika Donalda Trampa, presekao sve migracione rute ka SAD. Područjem već nekoliko meseci patroliraju vojnici Nacionalne garde kako bi sprečili migrante da se domognu obale reke Sučiate, koja je na granici između Gvatemale i Meksika.

U očajničkom pokušaju da stignu do cilja, neki od migranata gađali su policiju kamenicama. Zato je, kako se navodi, bilo i privedenih koji su prebačeni u imigracione stanice odakle će biti vraćeni u matičnu državu ukoliko njihov pravni status ne bude rešen, navodi se u saopštenju meksičke vlade.

Za osmoro predstavnika migranata dozvoljen je ulazak u Meksiko na razgovore sa nadležnima i kako bi predali poruku za predsednika Andresa Manuela Lopeza.

Oni koji su u ponedeljak pokušali preći reku bili su deo grupe takozvanog „Karavana 2020“ koji broji od 2.000 do 3.500 ljudi, što je evociralo prethodne pokušaje masovnog prelaska u Meksiko do SAD.

Iz Gvatemale je potvrđeno da je od prošle srede nekoliko hiljada migranata prešlo na njenu teritoriju iz Hondurasa. Mnogi od migranata na meksičkoj granici tvrde da su prisiljeni na beg usled visoke stope nasilja, ubistava ali i siromaštva. Iako meksičke vlasti navode da oni mogu podneti zahtev za azil u Meksiku neće im biti dozvoljen slobodan prolazak do SAD.

„Pokušavaju da nas prevare. Kažu nam da se registrujemo, a onda nas deportuju“, kazao je jedan migrant, prenose agencije. Meksičko ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je već primilo 1.100 migranata u državama Čiapas i Tabasko.

Predsednik Tramp postigao je sporazum s Meksikom u junu prošle godine u cilju zaustavljanja priliva migranata u SAD, pod pretnjom uvođenja visokih carina. Meksiko je pristao da preduzme „neviđene“ korake za suzbijanje ilegalne migracije, uključujući raspoređivanje pripadnika Nacionalne garde.

Drugi sporazum sa Gvatemalom, označava tu zemlju kao „sigurnu treću zemlju“. Prema sporazumu, SAD mogu da pošalju migrante iz Hondurasa ili El Salvadora koji prolaze kroz Gvatemalu nazad u tu zemlju da prvo zatraže azil.

Za Trampa je borba protiv ilegalne migracije u SAD jedan od glavnih političkih problema i u tom cilju je preduzeo niz mera za sprečavanje ulaska preko granice iz Meksika, uključujući planove za podizanje zida na granici.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari