Suđenje u slučaju “Respiratori”: Prikazane sporne prepiske Hodžića i Novalića 1Foto: Screenshot/YT/N1

U Sudu Bosne i Hercegovine danas je nastavljeno suđenje u predmetu Fadil Novalić i drugi u vezi sa nabavkom 100 respiratora vrednosti 10.530.000 KM, koje je za potrebe Federalne uprave Civilne zaštite (FUCZ) iz Kine uvezla firma “F. H. Srebrena malina”.

Glavni pretres u ovom predmetu nastavljen je izvođenjem materijalnih dokaza optužbe, s fokusom na set dokaza iz analize Tužilaštva, odnosno ostvarene telefonske kontakte i komunikacije putem Vibera i WhatsApp-a, te e-maila, koje su se polovinom aprila 2020. godine odvijale između aktera „slučaja Respiratori“, javlja N1 BiH.

Pored Fadila Novalića, premijera Federacije BiH, u vezi s nabavkom respiratora optuženi su, suspendovani direktor FUCZ-a Fahrudin Solak i vlasnik firme “F. H. Srebrena malina” Fikret Hodžić, kao i pravna osoba F. H. Srebrena malina, te federalna ministrarka finansija Jelka Milićević.

Referirajući se na hronologiju događaja koji su prethodili nabavci respiratora, tužilac Džermin Pašić je naveo da želi dokazati kako su radnje optuženih improvizacija, te da su poduzimane uz znanje i odobravanje prvo i drugooptuženog.

Između ostalog, prezentirani su ugovor i aneks ugovora za nabavku respiratora ACM 812 A uz posredovanje podgoričke firme BTL medical Montenegro, kao i „Srebrene maline“ kao krajnjeg kupca, te propratni akti, uključujući pisma namere, profakture, fakture…, kao i screenshotove komunikacija između vlasnika „Srebrene maline“ i trećeoptuženog Fikreta Hodžića s nekoliko drugih osoba uključenih u proces nabavke, koju optužba smatra spornom.

U tom kontekstu, najviše nedoumica izazvala je fotografija prepiske između Hodžića i Novalića izuzeta iz Hodžićevog telefona, a putem koje Hodžić, navodno, obaveštava Novalića da bi mu Solak trebao dati aneks ugovora u vezi sa situacijom oko promene proizvođača i kašnjenjem.

Ova komunikacija je nastavljena nešto kasnije Novalićevim upitom kako se odvija situacija u vezi s nabavkom, na što Hodžić odgovara da je dobro i da su ugovor priveli kraju.

Odbrana je, u vezi s tim, prigovorila da dokaz nije autentičan, te da se iz fotografije ne može zaključiti da li se radi o verodostojnoj Viber komunikaciji, navodeći da je reč o “snimku na papiru koji neko drži u ruci”.

Tužilac Pašić u tom pogledu navodi da je dokaz izuzet u obliku fotografije, kao i da ne postoji screenshot te komunikacije, jer je, kako tvrdi, „veliki broj sadržaja iz mobitela brisan zbog prikrivanja krivičnog djela“.

Budući da je odbrana uputila i niz drugih prigovora/komentara u vezi s zakonitošću, autentičnošću i relevantnošću predočenih dokaza, Sud će to, kako je rečeno, ceniti nakon izvođenja ostalih dokaznih predloga.

Predočeni su i dokumenti kojim Tužiteljstvo upućuje na utvrđivanje kupoprodaje cijene respiratora, referirajući se na dokaze pribavljene putem međunarodne pravne pomoći, odnosno kupoprodajne ugovore određenih subjekata, uključujući firmu Exotrade iz Rijeke i druge, te cijenu koštanja respiratora koje su donirali Ujedinjeni Arapski Emirati.

Optužnica Novalića, Solaka i Hodžića tereti za udruživanje radi činjenja krivičnih dela u vezi sa delima zloupotreba položaja ili ovlašćenja, primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem.

Oni su optuženi i za pranje novca, falsifikovanje ili uništenje poslovnih ili trgovačkih knjiga ili isprava, falsifikovanje službene isprave i povredu obaveze vođenja trgovačkih ili poslovnih knjiga i sastavljanja finansijskih izvještaja i njihovo falsifikovanje ili uništavanje.

Milićević se tereti za nesavestan rad u službi.

Nastavak glavnog pretresa zakazan je za 16. juli iznošenjem materijalnih dokaza optužbe.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari