okean zagrevanjeFoto: EPA PHOTO/GREENPEACE

Temperatura okeana u svetu rekordno je visoka četvrtu godinu za redom u 2022. godini što je zabrinjavajući znak kilmatske krize uzrokovane emisijom gasova koji doprinose zagrevanju atmosfere, prenosi Si-En-En.

Studija tima naučnika iz 16 instituta širom sveta pokazala je da je okean, u proteklih šest godina, u pet bio rekordno topao i da se sve brže zagreva.

Studija koja je juče objavljena u časopisu Advenses in Atmosferik Sajansis (Advances in Atmospheric Sciences) ispitivala je temperature okeana od njegove površine do dubine od 2.000 metara i upoređivala sa podacima iz 50tih godina.

U propratnom saopštenju za javnost navodi se da su rezultati zabrinjavajući i da „je svetskom zdravlju koje može da se meri stanjem okeana potreban lekar“.

Od 1970. godine, više od 90 odsto viška toplote planete otišlo je u okeane, kaže studija.

Naučnici su rekli da je globalni dugoročni trend zagrevanja sada toliko stabilan i snažan da temperature postaju rekordne svake godine.

„Dok ne dostignemo neto nultu emisiju gasova, to zagrevanje će se nastaviti, a mi ćemo nastaviti da obaramo rekorde temperature okeana, kao što smo uradili ove godine. Bolja svest i razumevanje okeana su osnova za akcije u borbi protiv klimatskih promena“, rekao je profesor na Univerzitetu u Pensilvaniji i jedan od autora studije Majkl Man.

Zagrevanje okeana ima veliki uticaj na živote miliona ljudi i utiče na vremenske uslove zbog čega nastaju snažnije oluje, uragani i intenzivnije padavine i još pomaže olujama da se brže intenziviraju, kao što se desilo sa uraganom Ian, koji je pogodio Karibe i Floridu krajem septembra.

Rastuće temperature takođe znače da vode okeana imaju manje kiseonika, što utiče na morski život, šteti ribarskim zajednicama i njihovim ekonomijama.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari