Teško do kontrole oružja u Americi 1Foto:Freeimages/AgnieszkaW

Američko nacionalno udruženje za oružje (NRA) ne podržava bilo kakvu zabranu oružja, što je, čini se, u potpunoj suprotnosti sa predlozima američkog predsednika Donalda Trampa da se nakon poslednjeg masakra u školi na Floridi, kada je ubijeno 17 đaka, pooštre kontrole oružja.

Tramp je ukazao da bi mogao da potpiše zakon koji podiže starosnu granicu za kupovinu oružja na 21 godinu. NRA se protivi takvim merama podstičući nagoveštaje da bi moglo doći do razdora između predsednika, koji je članovima NRA prošle godine kazao „nikada vas neću izneveriti“ i ove uticajne grupe, koja je potrošila 30 miliona dolara podržavajući Trampovu kandidaturu za predsednika.

NRA je od 14. februara na meti kampanje za uvođenje oštrijih zakona u oblasti oružja. Portparolka NRA Dana Loš kazala je da ta organizacija ne podržava nijednu zabranu, te da za napad na Floridi nije kriva NRA, već greške lokalnih agencija za sprovođenje zakona i pasivnost političara. Zvaničnici Floride otkrili su nakon masakra da je naoružani zvaničnik koji obezbeđuje školu stajao izvan zgrade tokom pucnjave i nije reagovao. „Znam da ljudi pokušavaju da nađu kompromis između Trampa i pet miliona vlasnika oružja širom SAD. To je i stvar o kojoj sada razgovaramo“, naglasila je Loš.

Ni među republikancima ne vlada jednoglasnost, već su pogledi o izmeni starosne dobi za legalnu kupovinu oružja vrlo različiti. Guverner Floride Rik Skot, iako dugogodišnji zagovornik prava na nošenje oružje sa velikim ugledom u NRA, kazao je da bi potpisao zakon o povećanju starosne granice za nošenje oružje zajedno sa pregršt drugih kompromisa u vezi sa kontrolom oružja. U izjavi za Foks njuz, Skot je kazao: „Ja sam član NRA. Verujem u drugi amandman. Verujem u prvi amandman, u sve amandmane. Mislim da se većina članova NRA slažu sa mnom, jer ovo je logično. Ima i onih koji se ne slažu. Ali ja sam otac, deda i guverner. Želim da moja država bude bezbedna.“

Skot je, takođe, kazao da se ne slaže sa Trampovim predlogom o naoružavanju nastavnika. Drugi amandman na ustav SAD iz 1791. štiti pravo građana da nose oružje.

Senator iz Pensilvanije Pet Tumej, jedan od inicijatora pokušaja da se donese zakon o kontroli oružja posle stradanja dvadesetoro dece i šestoro odraslih 2012. u sličnom napadu, kazao je da je „vrlo skeptičan kada je reč o naporima da se poveća starosna granica za kupovinu oružja jer bi to u velikoj meri uticalo na tinejdžere i mlađe adolescente. „Postoji puno lovačkih pušaka koje su toliko jake kao i AR-15. Razlike između AR-15 i popularnih lovačkih pušaka su „samo kozmetičke prirode“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari