Tramp protiv sporazuma Britanije i Evropske unije 1Foto: FoNet AP

Dok britanska premijerka Tereza Mej nastavlja borbu da među članovima parlamenta i u celoj zemlji dobije podršku za svoj sporazum o Bregzitu, tvrdeći da će zahvaljujući njemu Velika Britanija povratiti kontrolu nad zakonima, novcem i granicama, američki predsednik Donald Tramp kritikovao je s mukom postignuti dogovor.

Majkl Falon, bivši britanski ministar odbrane, rekao je za premijerkin sporazum da je uklet i da o njemu mora ponovo da se pregovara.

Tramp je novinarima rekao da sporazum o izlasku zvuči kako sjajna stvar za Evropsku uniju ali da on znači i da Velika Britanija možda neće biti u mogućnosti da trguje sa SAD. Premijerkin kabinet je reagovao insistirajući da je veoma jasno da će Velika Britanija moći da potpisuje trgovinske sporazume sa zemljama širom sveta, dodajući da je Mej spremna da odbrani svoj sporazum u TV debati sa laburističkim liderom DŽeremijem Korbinom. Kako je najavljeno, debata bi trebalo da se održi 9. decembra, dva dana pre nego što parlament bude glasao o sporazumu.

Kako sada izgleda sporazum, Velika Britanija možda neće biti u mogućnosti da trguje sa nama. A to ne bi bilo dobro. Mislim da oni to nisu želeli, rekao je Tramp obraćajući se novinarima ispred Bele kuće, sugerišući da zbog sporazuma Britanija neće moći da dođe do sporazuma o slobodnoj trgovini sa SAD. Sekretar u kabinetu britanske premijerke Dejvid Lidington kaže da Trampovi komentari nisu neočekivani i da će pregovori o trgovinskom sporazumu sa SAD uvek biti izazov. SAD su težak pregovarač. Predsednik Tramp uvek jasno stavlja do znanja da mu je Amerika na prvom mestu. Pa, očekivao bih da i britanska premijerka na prvo mesto stavi interese Britanije, rekao je Lidington.

Majkl Falon, koji je bio jedan od bliskih saveznika Tereze Mej, za sporazum o Bregzitu rekao je da je nagori od svih mogućih svetova i da ga neće podržati, što predstavlja veliki udarac za premijerku i dodatno umanjuje šanse da sporazum bude odobren prilikom glasanja u parlamentu 11. decembra, navodi Bi-Bi-Si. Britanski mediji navode da su Falonove opaske još jedan od sve brojnijih pokazatelja koliko je snažno protivljenje sporazumu unutar konzervativne stranke. Mnogi konzervativci su javno govorili o tome da ne podržavaju sporazum, a laburisti, liberalne demokrate, Škotska nacionalna partija (SNP) i severnoirska Demokratska unionistička stranka (DUP) najavili su da će glasati protiv njegovog usvajanja.

Falon je upozorio da sporazum o Bregzitu predstavlja veliki rizik s obzirom na to da će se Velika Britanija odreći svoje moći da utiče na pravila i propise EU da bi za uzvrat dobila samo nejasna uveravanja o budućim trgovinskim aranžmanima. On je rekao da to nije dobar sporazum i da je neophodan bolji dogovor i dodao da Trampova kritika sporazuma ne mogu jednostavno da se odbace. Bojim se da je taj sporazum najgori mogući. Ne garantuje glatku trgovinu u budućnosti i ne pruža nam mogućnost da zaključimo trgovinske sporazume sa ostatkom sveta. Zato, osim ukoliko Donji dom ne bude na neki način ubeđen da je to ipak moguće, mislim da je sporazum uklet.

Na pitanje da li misli da je i premijerka Mej ukleta i da li bi trebalo da odstupi sa mesta lidera stranke i/ili premijera, Falon je odgovorio da to zavisi od njegovih kolega, naglasivši da promena lidera ne bi nužno rešila poteškoće u kojima se Velika Britanija trenutno nalazi.

Prema sporazumu o Bregzitu, Velika Britanija ne bi imala mogućnost da zaključi bilo kakav trgovinski sporazum sa nekom zemljom van EU sve do kraja tranzicionog perioda, koji bi trebalo da traje do 31. decembra 2020. Osim toga, za dolazak do trgovinskog sporazuma između Velike Britanije i SAD bi bilo potrebno više godina s obzirom na njegovu složenost, različite standarde u oblastima kao što je poljoprivreda, kao i činjenicu da bi on trebalo da bude ratifikovan u američkom Kongresu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari