Trampu ponestaje vremena 1Foto: EPA-EFE/ Yuri Gripas POOL

Donald Tramp grabi svaku moguću priliku da se pojavi u javnosti u završnici predizborne kampanje.

Za to vreme, Džozef Bajden pažljivo istražuje pejzaž država koje bi mu mogle poslužiti kao polise osiguranja, analizira portal politico.eu stanje stvari nedelju dana pred izbore za predsednika Sjedinjenih Država.

Kako se navodi, reč je „o neskladnom obrtu za aktuelnog lidera i njegovog demokratskog rivala“.

Tramp, piše portal, u poslednjem dahu svoje kampanje trči širom države u nadi da će se veliki skupovi na kraju isplatiti.

Bajden organizuje sve manje događaja i nazire se kao potencijalni pobednik.

Iako je bio hospitalizovan zbog kovida 19, Tramp nastavlja prkosnu kampanju, umanjuje posledice pandemije uprkos sve većem broju zaraženih, ali i među svojim saradnicima.

U normalnim okolnostima, podseća politico.eu, smatralo bi se postignućem to što je prošla predsednikova nominacija Ejmi Koni Baret za novu članicu Vrhovnog suda, ali stiče se utisak da je zbog pandemijske buke to prošlo neopaženo.

Fokus na virus koronu pruža Bajdenu novu svežu slamku da nastavi da „razapinje“ predsednika zbog načina na koji rukovodi epidemijom i ekonomijom.

U nedelju je šef osoblja Bele kuće Mark Midovs priznao: „nećemo biti u stanju da kontrolišemo pandemiju“.

Poslednje sedmice pre izbora, Tramp zaostaje za rivalom za još osam procenata na nacionalnom nivou (Bajden vodi za 18 odsto) – i ranjiv je ne samo u tradicionalnim (kolebljivim) državama gde je veliki broj neopredeljenih birača, već i u konzervativnim uporištima poput Teksasa.

Tokom vikenda imao je pet nastupa u pet različitih država. Juče ujutru je stigao u šestu državu i to Pensilvaniju.

Danas će se pojaviti na skupovima u Viskonsinu i Mičigenu, kao i u Omahi. Dan kasnije najavljeno je Trampovo pojavljivanje u Arizioni i Nevadi.

Ocene su da Tramp ima toliko rizičnih različitih frontova, da nema jedinstvenog, očiglednog mesta u kojem bi po dolasku „zaustavio krvarenje“.

Umesto toga, navodi se, on pokušava da ojača svoju bazu u što većem broju država, dok se republikanci nadaju da će im se i posrećiti kao 2016. (tada su ankete bile na strani Hilari Klinton).

U poslednjim danima kampanje, iz Trampovog tabora poručuju da će se usredsrediti na države u takozvanom pojasu rđe – Viskonsin, Pensilvanija i Mičigen.

Sa druge strane, Bajdenov tempo je znatno odmereniji. Tokom vikenda imao je samo dva događaja. Danas će boraviti u Džordžiji – tradicionalno crvenoj (republikanskoj) državi koju Tramp rizikuje da izgubi.

Trampovi savetnici su, kako tvrde, uvereni da će republikanci izaći u velikom broju na dan izbora. Sam predsednik i dalje je vrlo optimističan.

Ruga se Bajdenu, naziva ga „kreaturom Vašingtona“, jer se često poziva na svojih 47 godina iskustva u vladi.

Za Nika Trejnera, iz Trampovog izbornog tima, ovo je borba insajdera protiv autsajdera.

„Bajden je neko ko je decenijama sedeo u Senatu Sjedinjenih Država, a većina onoga što je tamo radio nije bilo korisno za američki narod, a kao potpredsednik mnoge stvari koje tvrdi da je radio, nikada nije ni razmotrio“, ističe Trejner. Demokrate, tvrdi dalje, misle da ovu trku mogu trčati isključivo na kovidu. „Mislim da je opšte pravilo da glasači žele da glasaju za nešto, a ne protiv nečega“.

Hari Sevugan, nekadašnji sekretar za štampu u Demokratskoj stranci i čovek koji je radio u kampanji Pita Butidžidža, ranijeg pretendenta na demokratsku nominaciju, ukazuje da, ako se pogledaju brojke, nema pomeranja u broju onih koji podržavaju Trampa.

Ipak, republikanci su znatno smanjili prednost demokrata na prevremenom glasanju na Floridi.

Demokrate su stoga i dalje oprezne – kasne rezultati glasanja iz ruralnih područja, belih glasača na gornjem Srednjem zapadu.

Pritom, Tramp privlači gomile pristalica na svoje skupove, što bi moglo imati barem marginalan uticaj na izlaznost.

Iako je Bajden uveliko nadmašio Trampa, ipak je, kako tvrde u štabu republikanaca, predsednik prikupio 26 miliona dolara nakon prošlonedeljne poslednje predsedničke debate, što je dnevni rekord Trampovog izbornog štaba.

„On vodi, sa stanovišta događaja, istu kampanju koju je vodio 2016“, smatra Bil Mekošen, republikanski strateg iz Medisona, država Viskonsin.

Kako je dodao, Tramp ima „pravu šansu da osvoji elektorski koledž, delom jer mu skupovi pomažu da privuče nove glasače koji nisu učestvovali 2016. i koji i dalje mogu glasati na dan izbora“.

Podaci iz anketa od okruga do okruga u ključnim državama sugerišu da je Tramp „klonuo“ u ključnim delovima Mičigena, Pensilvanije i Ajove.

Trampove brojke su manje u odnosu na 2016, čak i na mestima gde je u prednosti u odnosu na Bajdena.

A sve veći broj slučajeva zaraze služi kao podsetnik na Trampov neujednačen pristup pandemiji, što potkopava njegove tvrdnje da je virus sateran u ćošak.

Nagoveštavajući perspektivu „posttrampovske“ stvarnosti, Bajden je u Vilmingtonu, država Delaver, rekao da će tokom budućeg „prelaznog perioda“, pre njegovog stupanja na dužnost predsednika, razgovarati sa državnim i lokalnim liderima kako bi se usvojio spasilački paket za borbu protiv virusa korona koji bi potpisao do kraja januara, samo nekoliko dana pošto bi preuzeo bi dužnost.

Majk Madrid, republikanski strateg, ali i Trampov kritičar, smatra da je kasno za bilo kakva dešavanja u poslednjem trenutku koja bi mogla pomeriti klatno u Trampovu korist. „Svako oktobarsko iznenađenje ili kakav god novac imao trebalo je da potroši juče“, kaže Madrid komentarišući finiš kampanje. Kako je zaključio, „Trampu ističe vreme“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari