TV voditelj odmah iza Borisova 1Foto: EPA-EFE/ LUDOVIC MARIN POOL

Birači u Bugarskoj u nedelju opet izlaze na birališta pošto dugogdišnji bugarski premijer Bojko Borisov nakon aprilskih izbora nije mogao da sastavi vladu, ali nisu mogle ni druge političke snage.

Prema anketama vodi se tesna trka između stranaka desnog centra – Građani za evropski razvoj Bugarske (GERB), čiji je lider Borisov i Postoji takav narod (ITN), a očekivanja su da će i nakon ovog glasanja potrajati formiranje nove vlade.

Ishod izbora ne bi trebalo da dovede do značajnog pomeranja ekonomske politike ili da utiče na posvećenost zemlje EU, ocenjuje se u bugarskim medijima.

Poslednje ankete pokazuju da GERB ima oko 22 odsto podrške, dok je ITN, predvođena televizijskim voditeljem Stanislavom Slavijem Trifonovim, koji obećava plan za borbu protiv korupcije, odmah iza sa oko 21 odsto podrške.

Trifonov je nedavno u intervjuu za francuski Mond kazao da Bugarska ima sjajne zakone, ali da se oni ne poštuju.

„Moramo obnoviti pravosudni sistem “, rekao je Trifonov, pojašnjavajući da nije razgovarao sa lokalnim medijima, jer ne veruje da u Bugarskoj postoji slobodna štampa – pretpostavka koju zasniva na svojih 25 godina rada na televiziji.

Trifonov je ostao škrt u odgovoru kako vidi svoju političku budućnost kazavši da ne traži mesto premijera.

Iako se predstavlja kao proevropski nastrojen i kritikuje anti-LGTB stav mađarskog premijera Viktora Orbana, istovremeno je odbacio potencijalnu bugarsku ratifikaciju Istanbulske konvencije o sprečavanju nasilja nad ženama i marginalizovanih grupa kao „nebitnu za naše društvo“.

Kao političke ličnosti kojima se divi ukazao je na bivšu britansku premijerku Margaret Tačer, bivšeg američkog predsednika Ronalda Regana i sadašnjeg francuskog predsednika Emanuela Makrona.

Iako je GERB osvojio najviše glasova na aprilskim izborima, nije uspeo da skupi dovoljno podrške za formiranje vlade, jer su mnoge stranke odbile saradnju zbog rasprostranjenog gneva javnosti usled endemske korupcije.

Štaviše, stranka je nedavno izgubila širu podršku nakon što su SAD početkom juna uvele sankcije dvojici privrednika, kao i nekolicini bivših i sadašnjih zvaničnika.

Sve stranke vide značajne koristi za investicije i rast iz predstojećih programa finansiranja EU, ocenjuje list Ekonomist. Međupartijski konsenzus o usvajanju evra je širok, kao i posvećenost fiskalnom oporezivanju i okviru valutnog odbora, dodaje se.

Zapravo, pitanja oko vladavine zakona, institucionalnog kvaliteta i korupcije postala su centralna za domaću politiku, što bi moglo da pomogne ubrzanju reformi u ovim oblastima, koje su bila u zapećku odlazeće vlade, ukazuju poznavaoci prilika.

„Pobeda antikorupcijske koalicije mogla bi da ima pozitivne implikacije na srednjoročne izglede, ali pitanja korupcije će ostati“, smatra Rori Fenesi iz Ekonomista.

Ukupno 23 stranke i koalicije bore se za 240 mesta u Narodnoj skupštini. Bugarski državljani sa prebivalištem u inostranstvu moći će da glasaju na ukupno 782 biračka mesta u 68 zemalja, pokazuju podaci ministarstva spoljnih poslova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari