Francuska policija je juče ispitivala sumnjivi predmet koji liči na pojas sa eksplozivom, a koji je pronađen na ulicama Pariza, gde je u nizu terorističkih napada 13. novembra stradalo 130 ljudi.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Kako se navodi, predmet liči na pojaseve koje su koristili napadači, a pronašli su ga čistači ulica u kontejneru u pariskom predgrađu Monruž, kroz koje je osumnjičeni najverovatnije prošao nakon napada, saopštila je policija. Jedan policijski zvaničnik je potvrdio da se radi o eksplozivnoj napravi, ali je dodao da nedostaje detonator.

Ovo je jedan od dva ključna dokaza kojima raspolaže francuska policija, a koji se dovodi u vezu sa Salahom Abdeslamom, koji je među glavnim osumnjičenim za napade u Parizu, a koji je u bekstvu. NJegov brat Brahim se razneo za vreme napada. Prethodno je u napuštenom automobilu koji je iznajmio pronađen mobilni telefon. Prema podacima s telefona, Abdeslam je u noći napada bio u području grada gde je pojas pronađen. Spekuliše se da je bilo planirano da detonira eksploziv, ali to nije učinio ili zbog toga što je pojas bio faličan ili zato što se, kako pretpostavlja njegov brat, predomislio u poslednjem trenutku.

DŽavad Bendaud, koji je, kako se navodi, iznajmio stan na Sen-Deniju za troje ljudi koji su ubijeni u raciji policije prošle nedelje, juče je izveden pred sudiju koji je zadužen za slučajeve u vezi s borbom protiv terorizma, a koji će odlučiti da li će protiv njega biti podignuta optužnica ili će biti pušten na slobodu. U međuvremenu, francuski ministar za porodicu Loren Rosinjol je poručio porodicama dece koja su izgubila roditelje u napadima 13. novembra da mogu da traže status „štićenika nacije“, koji datira od Prvog svetskog rata. Taj status detetu omogućava pravo na donacije i subvencije za njegovo školovanje i ranu mladost.

Mere bezbednosti u Briselu su juče i dalje bile na najvišem nivou, a škole i metro ni juče nisu radili. Kako je najavljeno, oni će biti otvoreni danas, ali će mere bezbednosti biti na najvišem nivou najmanje još nedelju dana. Nadležni strahuju da će u Briselu biti izvedeni teroristički napadi poput onih u Parizu. U Briselu je živeo najmanje jedan terorista koji je osumnjičen za napade u francuskoj prestonici. Belgijski premijer Šarl Mišel je upozorio da je pretnja i dalje „izvesna“. Naglasivši da će mere bezbednosti i dalje biti na četvrtom najvišem nivou, on je rekao da „moramo postepeno da se vratimo uobičajenom životu.“ Kako izveštavaju dopisnici iz Brisela, prenele su agencije, mnogi građani upravo to nastoje da učine, ali ima onih koji i dalje strahuju, budući da je glavni osumnjičeni i dalje na slobodi.

Belgijska policija je podigla optužnicu protiv četvrtog osumnjičenog za terorističke napade u Parizu, saopštio je federalni tužilac. Neimenovani osumnjičeni je bio među 21 osumnjičenim koji su uhapšeni u nedelju i ponedeljak. Sedamnaestoro je pušteno na slobodu bez dizanja optužnice. Mohamed Amri (27) i Hamza Atu (20) već su optuženi za pomaganje Salahu Abdeslamu. Optužnica je podignuta i protiv trećeg neimenovanog osumnjičenog.

Francuski predsednik Fransoa Oland se sastao juče u Vašingtonu s predsednikom SAD Barakom Obamom u okviru napora međunarodne diplomatije koju sprovodi ove nedelje, te će se sastati s predstavnicima svih preostalih stalnih država-članica Saveta bezbednosti UN.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari