Ujedinjene nacije logoFoto: EPA-EFE/SALVATORE DI NOLFI

Ujedinjene nacije su danas osudile praksu sklapanja dečijih brakova u Zimbabveu posle smrti 14-godišnje devojčice koja je preminula dok se porađala u jednoj crkvi, a incident je izazvao bes među građanima i aktivistima za ljudska prava.

Ovaj slučaj je skrenuo pažnju na praksu sklapanja dečijih brakova u apostolskim crkvama u Zimbabveu, koje dozvoljavaju i poligamiju.

Vlada Zimbabvea tradicionalno drži zatvorene oči pred dečijim brakovima. Zimbabve ima dva seta bračnih zakona, Zakon o braku i Običajni zakon o brakovima. Ni u jednom od njih nije određena minimalna starosna granica za sklapanje braka, dok zakon koji se odnosi na običajne brakove dozvoljava i poligamiju.

Novi predlog zakona o kojem se raspravlja u parlamentu trebalo bi da sinhronizuje dva postojeća zakona, da zabrani sklapanje braka za mlađe od 18 godina i odobri krivično gonjenje svakoga ko stupi u brak sa maloletnom osobom.

Kako prenosi Gardijan, kancelarija UN u Zimbabveu je u saopštenju izrazila “duboku zabrinutost” i “snažnu osudu” okolnosti koje su dovele do smrti Memori Mačaje, 14-godišnje devojčice iz ruralne oblasti Marange na istoku zemlje.

„Nažalost, uznemirujući izveštaji o seksualnom nasilju nad maloletnim devojčicama, uključujući prisilne brakove dece, nastavljaju da se pojavljuju i ovo je zaista još jedan tužan slučaj“, navodi se u saopštenju UN.

Jedna od tri devojčice u Zimbabveu će najverovatnije stupiti u brak pre navršenih 18 godina, navode u kancelariji UN.

Policija i nacionalno telo za rodnu ravnopravnost su saopštili da je pokrenuta istraga okolnosti koje su dovele do smrti Memori Mačaje.

Lokalni mediji su izvestili da je devojčica preminula prošlog meseca, ali slučaj je dospeo u javnost tek pre nekoliko dana, kada su ljutiti rođaci, kojima je obezbeđenje crkve zabranilo da prisustvuju njenoj sahrani, ispričali svoju priču državnim medijima.

Apostolske crkve, koje odbacuju bolnice, privlače milione sledbenika svojim obećanjima da će izlečiti bolesne i izbaviti ljude iz siromaštva.

Stanovnici Zimbabvea su izrazili svoj bes na društvenim mrežama.

“Ono što vidite danas, primer da je jedna devojčica primorana da se uda, da ostane u drugom stanju i da umre, nije ništa novo”, napisala je na Tviteru Everdžojs Vin, feministkinja i aktivistkinja za ljudska prava.

Ona ističe da je ovaj događaj “deo istog kontinuuma”.

“Osobe ženskog pola se ne smatraju potpunim ljudima, sa individualnim pravima, pravom izbora, pravom da kontrolišu svoja sopstvena tela i živote”, naglasila je Vin.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari