"Balkan zaglavljen u novom Hladnom ratu": Vašington tajms o posledicama napetih odnosa između SAD i Kine 1Foto: EPA-EFE/XINHUA

Nova analiza pokazuje da napetost u odnosima između SAD i Kine raste na Balkanu, te da Peking sve više posmatra region kao strateška vrata za vršenje geopolitičkog uticaja širom Evropske unije.

„Peking se nada da će iskoristiti Balkan kao kapiju ka EU kroz koju mogu da prođu njegov uticaj, trgovina i ulaganja u Uniju“, navodi se u „Strateškom ažuriranju“ koje je ove nedelje distribuirao LSE IDEAS, istraživački centar pri Londonskoj školi za Ekonomiju, prenosi Vašington tajms (Washington Times).

Cilj Kine jeste da „stekne prednost u svojoj većoj, globalnoj konkurenciji sa Vašingtonom“, kaže autor Ivan Lidarev, gostujući naučnik iz istraživačkog centra.

„Sa stanovišta konkurencije između SAD i Kine Balkan je kineska kapija u Evropi“, napisao je Lidarev u analizi.

„Peking želi da otvori ovu kapiju, dok SAD žele da je zatvore“, napisao je on.

Procena dolazi usred upozorenja balkanskih diplomata o sličnom rastu tenzija između SAD i Rusije u regionu. Ambasador Bosne i Hercegovine pri Ujedinjenim nacijama Zlatko Lagumdžija rekao je u intervjuu za Washington Times u maju da bi Vašington trebao da posveti veću pažnju ruskom mešanju na Balkanu.

Lagumdžija je tada upozorio da ruski predsednik Vladimir Putin može nastojati da podstakne sukob u regionu kako bi odvratio Zapad od ruskog rata u Ukrajini. On je takođe rekao da rat Rusije u Ukrajini predstavlja šansu za SAD i EU da preuzmu regionalni uticaj koji su Rusija, Kina i drugi izgubili poslednjih godina.

Novija analiza Lidareva iz LSE IDEAS fokusirala se na ulogu Kine, tvrdeći da interakcija između širenja uticaja Pekinga na Balkanu i kontra-pritisak SAD utiče na stratešku dinamiku u regionu.

Lidarev je istakao Srbiju kao „ključnog regionalnog partnera Kine“, ističući ulaganja kineskih kompanija u niz projekata u Srbiji, uključujući Železaru Smederevo, rudarski kompleks RTB Bor.

Tu su i kineska ulaganja u „energetski sektor jugoistočne Evrope“, napisao je Lidarev, navodeći da je kineskim kreditom finansirana modernizacija srpske termoelektrane na ugalj – Kostolac.

U međuvremenu, termoelektrana na ugalj Stanari u Bosni i Hercegovini je „finansirana od 350 miliona evra kredita Kineske razvojne banke, a izgradila je kineska Dongfang Electric Corporation“, napisao je on.

Sve veći odnosi Kine sa nekoliko balkanskih zemalja podstakli su SAD da se ponovo angažuju u regionu, napisao je Lidarev, tvrdeći da je Vašington očigledno nadmoćna sila, podržana ogromnim prisustvom NATO-a u jugoistočnoj Evropi i snažnim bilateralnim odnosima sa većinom balkanskih država.

„Vašington je uspeo da delimično smanji uticaj Pekinga, ali ga nije eliminisao“, napisao je Lidarev, dodajući da većina balkanskih nacija gleda na američko-kinesko takmičenje kao na stratešku priliku i „odgovorili su tako što su se priklonili SAD i delimično distancirali od Kine, kako bi unapredili svoje interese“.

„Srbija je najveći izuzetak, jer je pokušala da iskoristi Kinu da dobije malo diplomatskog prostora i uravnoteži SAD i Evropu“, napisao je on.

Ostaje da se vidi kako regionalna konkurencija između Vašingtona i Pekinga utiče na šire odnose EU sa Kinom.

Lidarev tvrdi da bi za Balkan konkurencija mogla doneti „ekonomski razvoj i bržu integraciju sa EU“ iako bi istovremeno balkanske države mogle da se nađu  zaglavljene u „novom hladnom ratu“ između SAD i Kine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari