džozef bajden i si đinpingFoto: EPA-EFE/XINHUA/LI XUEREN

Predsednici SAD i Kine, Džozef Bajden (Joseph Biden) i Si Đinping, sastaće se sutra na velikom imanju Filoli južno od San Franciska, gde će oko četiri sata razgovarati o bilateralnim i globalnim pitanjima, rekli su za Glas Amerike (Voice of America – VoA) izvori bliski tom sastanku.

Bajden i Si će se sastati na marginama samita Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEK) čiji je San Francisko domaćin.

Imanje Filoli pokriva gotovo 265 hektara prirode, i obuhvata palatu u arhitektonskom stilu kolonijalne renesanse, sa vrtovima i voćnjakom koji se proteže na 2,8 hekatara, i pešačku stazu od 1,6 kilometara.

Si i Bajden bi u San Francisko trebalo da doputuju danas, uoči sastanka koji će obuhvatiti radni ručak, obilazak imanja i sastanak uz prisustvo savetnika za nacionalnu bezbednost Džejka Salivena (Jake Sullivan) i državnog sekretara Entonija Blinkena (Anthony).

Drugi visoki zvaničnici će o određenim pitanjima razgovarati na odvojenim sastancima.

Kineski predsednik bi kasnije trebalo da učestvuje na dva prijema sa odabranim liderima u američkoj poslovnoj zajednici i društvu.

Očekuje se da će zvaničnik američke vlade predstaviti Sija, prije nego što se kineski lider obrati „američkom i kineskom narodu“, rekao je jedan od pozvanih učesnika.

„Odvojili smo određeno vreme za dvojicu lidera da sednu i razgovaraju o nizu pitanja sa kojima se SAD i Kina suočavaju globalno i bilateralno“, rekao je nedavno neimenovani američki visoki zvaničnik.

Kineski zvaničnici su za razgovore tražili drugačiju lokaciju od one na kojoj se održava samit APEK-a, kao i duži sastanak od prošlogodišnjeg susreta na Baliju.

Bajden i Si su prošlog novembra razgovarali tri sata na marginama samita G20 u Indoneziji.

Još jedan visoki zvaničnik američke administracije rekao je da se SAD zalažu za „sadržajnije“ i „različite“ ishode razgovora od onih u prošlosti.

SAD su se u ponedeljak pridružile vladama 45 zemalja u pokretanju primene Političke deklaracije o odgovornoj vojnoj upotrebi vještačke inteligencije (AI) i autonomije. Ta inicijativa obuhvata deset konkretnih mera za odgovornu vojnu upotrebu veštačke inteligencije.

Očekuje se da Bajden i Si postignu dogovor o ograničavanju upotrebe veštačke inteligencije u nuklearnom naoružanju.

Lideri SAD i Kine sastaju se u trenutku kada između dve zemlje postoje brojna neslaganja, između ostalog u pogledu Tajvana, trgovine, tehnologije i ljudskih prava.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari