IoT rešenja olakšavaju život 1

Internet of things (IoT) je tehnologija koja bi trebalo da pojednostavi i olakša život svima. Skoro da ne postoji oblast života u kojoj ovaj koncept nije primenjiv.

Za razliku od razvijenijih zemalja poput SAD i onih u Zapadnoj Evropi, Srbija kasni sa primenom IoT rešenja. Jedan od glavnih razloga za to je često visoka cena implementacije.

Pored toga, predrasude nisu zanemarljive s obzirom na to da je ugrožavanje privatnosti jedna od glavnih briga i kod poslovnih i kod privatnih korisnika, kažu u Vipu.

Poznavanje i svest o mogućnostima i prednostima IoT-a kao tehnologije je za sada na niskom nivou i upravo to je bio jedan od ciljeva projekta Vip IoTchallenge, popularizacija i skretanje pažnje na korisnost ove tehnologije.

Među glavnim temama konkursa bile su: transport i saobraćaj, poljoprivreda, zaštita životne sredine i iWearables.

Primljeno je preko 30 izuzetno kvalitetnih prijava koje su pokušale da odgovore na gotovo sve postavljene teme konkursa. Razumljivo, najveći broj pristiglih prijava bavio se digitalizacijom poljoprivredom kroz IoT, s obzirom na to da Srbija ima jaku poljoprivrednu industriju i jasno definisane poteškoće unutar nje“, navode u Vipu.

Prema njihovim rečima izbor prvih 10 rešenja je bio izuzetno težak, sprovedeno je više od 10 sati intervjua sa prijavljenima.

Ovako veliki broj pristiglih prijava pokazao nam je da postoji veliko interesovanje za razvoj IoT rešenja u Srbiji i da postoji veliki broj ekipa koje žele da se bave time što nam daje nadu da ćemo u nekom od narednih sličnih projekata imati prilike da se ponovo sretnemo sa timovima koji sada nisu bili odabrani da uđu u program, ali i da upoznamo nove perspektivne timove“, kažu u Vipu.

Konkurs je bio otvoren za IoT ideje koje će biti razvijane na Narrowband IoT mreži, čija je jedna od prednosti povezivanje u uslovima loše radio pokrivenosti i bez stabilne struje.

Narrowband tehnologija je standardizovana pre samo dve godine i sada je sazrela, kako iz ugla mobilne mreže i njenih funkcionalnosti, tako i iz ugla dostupnih NB-IoTchipset-ova i njihove cene. Smatramo da je pravi trenutak da se krene sa njenom eksploatacijom i na tržištu Srbije. Vip će biti među prvim operaterima u svetu koji će ovu tehnologiju i komercijalno ponuditi društvu.

Kako preciziraju IoT uređaji imaju vrlo malu energetsku potrošnju i dug životni vek baterija, a ono što NB-IoT donosi kroz mobilnu mrežu je: trenutna dostupnost i u najnepristupačnijim uslovima bez izgradnje nove mreže (na primer, ispod zemlje ili u podrumima i garažama, gde inače nema mobilnog signala, ili u ruralnim predelima gde osim mobilne mreže nema drugih mogućnosti za komunikaciju), a garantovana je i dvosmerna komunikacija između IoT uređaja i servera, pa je sigurnost komunikacije obezbeđena sigurnosnim protokolima mobilne mreže.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari