Davaoci usluga mobilnog interneta u Nemačkoj nude sve veće i veće popuste kako bi pridobili što više mušterija. Mobilni korisnici su bili na meti i izlagača najvećeg svetskog IT-sajma, CEBIT.
Mobilnost je u današnjem svetu veoma važna. Korisnici weba ubuduće neće morati da budu vezani za svoj računar na poslu ili kod kuće, već bi pristup internetu mogli da imaju svuda i u svako vreme.

Davaoci usluga mobilnog interneta u Nemačkoj nude sve veće i veće popuste kako bi pridobili što više mušterija. Mobilni korisnici su bili na meti i izlagača najvećeg svetskog IT-sajma, CEBIT.
Mobilnost je u današnjem svetu veoma važna. Korisnici weba ubuduće neće morati da budu vezani za svoj računar na poslu ili kod kuće, već bi pristup internetu mogli da imaju svuda i u svako vreme. I to s brzinama koje su uobičajene i kod kućnih računara, recimo ADSL. Na web će se u budućnosti kačiti bez kablova, na isti način kao i do sada preko hotspotova ili lokalnih WLAN mreža. Nemački operateri mobilnih mreža neprestano rade na stvaranju tehničkih pretpostavki. T-Mobile hoće da kao prvi davalac ove usluge već krajem ove godine celu Nemačku pretvori u ogroman hotspot. Razlozi su praktične prirode: umesto da u lošije naseljenim oblastima razvija UMTS mrežu, T-Mobile sve karte stavlja na EDGE tehnologiju koja je četiri puta brža od ISDN ili GPRS-a: dok GPRS uspeva da pređe 50KB/sekundi, EDGE radi s kapacitetom od 220KB/sekundi.
UMTS ipak nije sasvim zaboravljen i ubuduće se njegovo korišćenje neće ograničiti samo na gradove, potvrdio je Štefan Hajniger iz T-Mobile: Mi već danas imamo mrežu UMTS-a u gradskim i gusto naseljenim oblastima s brzinom od 384KBITA. Mi smo tu tehnologiju digli na razinu standarda HSDPA, a to je u stvari samo brz UMTS sa 1,8Mbita u sekundi. Sada smo uoči CEBIT predstavili razvijenu mrežu s višim standerdom od 3,6 Mbita/sekundi, a na CEBIT-u i brzinu do 7,2Mbita. Mi smo u području mobilnog korišćenja interneta već sada dostigli tačku razvoja na kojoj nam nikakav problem više ne predstavljaju ni moguće smetnje u širenju signala vazduhom.
Na samim počecima razvoja mobilne telefonije propusnost vazduha je sprečavala nesmetano širenje podataka. Korisnici su bukvalno prebacivani s jedne na drugu stanicu sa signalom i to prebacivanje je bilo praćeno i prekidom signala ili lošim kvalitetom veze. Taj problem je u međuvremenu rešen, brzine prenosa podataka sve su veće, a operateri u svom repertoraru imaju i odlično pokrivenu mobilnu mrežu. Ali, kome sve to treba? Privatnim korisnicima ili poslovnim korisinicima? Štefan Hajnniger iz T-Mobile kaže da je to potrebno i jednima i drugima. Servis za prenos podataka mora da bude zanimljiv masovnom tržištu. Ljudi su sve mobilniji, nivo korišćenja podataka kontinuirano raste, a jedna od prvih prihvaćenih usluga je svakako mobilno korišćenje mejla. S mobilnim mejlom u međuvremenu rade i poslovni ljudi, ali i mala preduzeća. To je jedna ciljna grupa, a druga su privatni korisnici, mlada ciljna grupa koja danas koristi čet… a to će i ubuduće nastaviti da rade, ali u pokretu.
Mogućnosti korišćenja takve mreže su velike: neko će stavljati svoje podatke na internet, neko će slati fotografije, neko će hteti na brzinu da pristupi mreži svoje firme ili jednostavno da nađe neku informaciju na internetu. Sve je to bez ikakvih problema moguće s brzim mobilnim pristupom internetu. Što se tiče troškova korišćenja takve mreže, operateri kažu kako nemaju nameru da uvedu flet, odnosno neograničeno mobilno korištenje interneta. Može se očekivati da će se na tržištu naći nekoliko različitih tarifa i da će svaki korisnik, zavisno o svojim navikama, potrebama ili količini prenetih podataka, moći da se odluči na koju će tarifu da se pretplati.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari