Bugari predložili osnivanje Dunavskog saveza 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Na današnji dan, pre 80 godina, list Pravda pisao je o predlogu bugarskog Fudbalskog saveza da se formira Dunavski savez, dok je list Vreme pisao o novim akcijama Zimske pomoći u Beogradu.

List Pravda pisao je o odluci bugarskog Fudbalskog saveza da formira Dunavski kup u kome bi učestvovale fudbalske reprezentacije Bugarske, Jugoslavije i Mađarske.

Bugari predložili osnivanje Dunavskog saveza 2
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Internacionalni sekretar o toj odluci je prvo obavestio Fudbalski savez Mađarske i predložio da se 23. marta u Sofiji sastanu predstavnici saveza Bugarske, Jugoslavije i Mađarske, kako bi doneli konačnu odluku.

List je istakao da bi se, po potvrđivanju predloga, odnosno zvaničnog formiranja Dunavskog kupa, odmah utvrdili i termini utakmica.

Do ove odluke je, kako se navodi u tekstu, došlo zbog toga što nacionalni tim Bugarske tokom prethodne godine nije odigrao nijednu utakmicu sa podunavskim državama, a utakmice u okviru Balkanskog kupa nisu održane nekoliko godina.

U bugarskim sportskim krugovima bili su prilično optimistični pred sastanak i donošenje zvanične odluke o predlogu, a bilo je naznaka da će se i Rumunija pridružiti i postati deo Dunavskog kupa.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Vreme pisao je o akcijama organizacije Zimske pomoći, na čijem čelu je bila kneginja Olga. Odbor Zimske pomoći je od te, 1941. godine, proširio svoje humanitarne akcije sa ciljem da što efikasnije pomogne siromašnim porodicama.

Bugari predložili osnivanje Dunavskog saveza 3
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Jedna u nizu akcija za čiju organizaciju se pobrinuo odbor bila je i velika premijera sa prvacima i članovima Baletske opere. Premijera je bila zakazana za 15. februar u Narodnom pozorištu.

Za 20. ili 22. februar bio je predviđen veliki koncert Beogradske filharmonije.

Osim navedenih, za početak marta bio je zakazan koncert posvećen Mocartovom stvaralaštvu. Kako je rečeno, odbor je radio na izradi plana i programa kulturnih manifestacija i za kompletan mart.

„Sve priredbe imaće umetnički karakter i biće najsvečanije priredbe te vrste“, pisalo je Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1941. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari