Meditacija o mračnoj umetnosti stvaralaštva 1

Roman Doba teskobe Pita Taunsenda, koji je nedavno objavila Geopoetika u prevodu Igora Cvijanovića, originalno se pojavio 2019. godine, kao deo zamišljene trilogije: roman – album / rok opera – umetnička instalacija u nastajanju.

U planu je i snimanje igranog filma po ovoj knjizi.

„Doba teskobe veliki je rok roman. Pripovedač je sjajan stvaralac – učen, vrcav i nepouzdan. Knjiga kači ludost muzičkog biznisa i pokazuje Taunsendov tanani osećaj za humor i oštro uho za dijaloge. Priviđenja i zvučni pejzaži pohode ovaj roman koji je proširena meditacija o maničnom geniju i mračnoj umetnosti stvaralaštva“, najavio je ovaj rok roman njegov izdavač Mark But.

Imati debitantski roman u sedamdeset petoj godini života nije česta pojava.

No, kad iza nje stoji ime Pita Taunsenda, onda ona i nije toliko neobična: reč je o osobi koja je pola veka ranije, u svojoj dvadeset petoj, inaugurisala do tada skoro nepostojeći žanr – rok operu.

Iako Tomi nije baš prva rok opera, te 1969. bio je to prvi rok album skrojen po takvoj meri.

Osim toga, stekao je svetsku slavu upravo po ovom žanru, a kad je Ken Rasel 1975. snimio istoimeni film, a Taunsend za adaptiranu muziku bio kandidovan za Oskara, titula mu se nije mogla oduzeti.

Pit Taunsend osnivač je grupe The Who (1963), gitarista, tekstopisac, multiinstrumentalista, kompozitor i pevač. Sa grupom i bez nje ima dvadeset studijskih i isto toliko albuma uživo, uz prodatih sto miliona ploča.

Uporedo s muzikom, ovaj nevaljali koncertni dečko bavio se i novinarstvom, knjižarstvom, izdavaštvom i književnošću.

Pisao je scenarije za film i TV, radio-drame, eseje, rok opere. Bio je urednik u londonskoj izdavačkoj kući Faber & Faber.

Taunsend je autor više knjiga i dobitnik mnogobrojnih nagrada.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari