Istoričari iz Češke i drugih postkomunističkih zemalja zatražili su u Pragu da se u Evropi osnuje poseban sud za zločine komunizma, po ugledu na Međunarodni sud za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji.

„Budući da zločini protiv čovečnosti koje su izvršili komunistički režimi ne spadaju u nadležnost nijednog od sadašnjih međunarodnih sudova tražimo da se formira novi međunarodni sud sa sedištem u Evropskoj uniji“, navodi se u završnoj deklaraciji međunarodne konferencije, prenose češki mediji. Konferenciju je u Senatu češkog parlamenta pod pokroviteljstvom češke vlade organizovao praški Institut za studije totalitarnih režima.

Istoričari su ocenili da ti zločini moraju da budu kažnjeni, isto onako kako su kažnjeni nacistički ili kako se kažnjavaju sada zločini počinjeni tokom ratova na prostoru bivše Jugoslavije. Učesnici konferencije zatražili su od nacionalnih vlada da se dogovore, a Evropska komisija da počne da kažnjava negiranje ili umanjivanje komunističkih zločina, kao što je to u nekim zemljama osporavanje holokausta. Zajednička osuda komunističkih zločina tema je koja krupnim koracima vodi ka istorijskom pomirenju Ruske pravoslavne i Poljske katoličke crkve čiji su odnosi u prošlosti, kao i odnosi dva naroda, bili opterećeni istorijskim traumama.

Prvi put nakon nekoliko godina u Varšavi su razgovarale zvanične delegacije dve crkve, između ostalog, i o zajedničkom pomenu u Katinju, na 70. godišnjicu najvećeg komunističkog zločina nad Poljacima – kada je 1940. u Katinskoj šumi, Harkovu i mestu Mednoje sovjetska tajna policija NKVD streljala preko 21.000 poljskih vojnih i civilnih zarobljenika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari