Suđenje za ubistvo Ćuruvije mora da bude efikasnije 1Slavko Ćuruvija Foto: FoNet/ Andrija Ilić

Komisija za istraživanje ubistva novinara saopštila je danas, povodom 18 godina od smrti Slavka Ćuruvije, da pruža snažnu podršku pravosudnim organima koji privode pravdi nalogodavce i izvršioce ubistva novinara, urednika i vlasnika Evropljanina i Dnevnog telegrafa.

U saopštenju, koje je potpisao predsednik Komisije Veran Matić, zahteva se da suđenje Ćuruvijinim ubicama bude efikasnije.

„Tehnička ograničenja ne mogu biti prihvatljiv izgovor za sporost procesa, tim pre što je je pravda za Slavka duže od decenije bila nedostižna“, navodi se u saopštenju.

Komisija podseća da se optuženi za ubistvo Ćuruvije, Miroslav Kurak, još nalazi na slobodi i da državni organi, nadležni za njegovo privođenje pravdi, moraju da znaju da njihov posao nije završen raspisivanjem poternice.

„Javnost ima pravo“, ukazala je Komisija, „da zna da li država čeka da se on pojavi na nekoj od evropskih granica, ili ima konkretan plan da otkrije gde se skriva i da ga privede“.

U saopštenju se navodi da Komisija svakodnevno radi i na drugim slučajevima ubistava novinara, za čije je rešavanje nadležna, i da se nada da će, uprkos protoku vremena i neadekvatnom postupanju sa dokazima u prethodnom periodu, bar još jedan slučaj ubistva imati skori sudski epilog.

Povodom godišnjice ubistva saopštenjem se oglasila i Fondacija „Slavko Ćuruvija“, sa zahtevom nadležnim organima da dodatno ubrzaju postupanje u suđenju za ubistvo, kao i da intenziviraju rad na rešavanju slučajeva Dade Vujasinović i Milana Pantića.

„U protekloj godini zabeležen je drastičan porast pritisaka na novinare u Srbiji. Uprkos tome što je nedavno formirana Stalna radna grupa za bezbednost novinara, u kojoj učestvuju Tužilaštvo, policija i predstavnici novinarskih i medijskih udruženja, novinari i dalje od države iščekuju jasan signal da pretnje i napadi neće biti tolerisani“, navodi se u saopštenju.

Iz Fondacije „Slavko Ćuruvija“ dodaju da se medijske slobode u Srbiji rastaču brzinom svetlosti, a sa svih strana valja se neprozirni medijski mrak. „Uhvaćeni između čekića i nakovnja političkih i ekonomskih pritisaka, nezavisni mediji se gase ili prestaju da budu nezavisni. Mnogi su se otvoreno i bez srama stavili u ulogu propagandističkih partijskih glasila. Pravo građana na objektivno informisanje ugroženije je nego bilo kad u našoj modernoj istoriji“, stoji u saopštenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari