Nadzorni odbor EPS-a usvojio novi statut, predsednik ostao uzdržan 1foto (BETAPHOTO/AMIR HAMZAGIĆ)

Na današnjoj sednici Nadzornog odbora Elektroprivrede Srbije (EPS) usvojen je novi statut u procesu transformacije tog javnog preduzeća u zatvorenoi akcionarsko društvo, ali predsednik Jovan Despotović nije glasao za njega.

Ta sednica je nastavak od juče kada je prekinuta da bi se obavile dodatne konsultacije zbog nekoliko zahteva sindikata.

Predsednik Nadzornog odbora Jovan Despotović rekao je za Betu da je statut usvojen i da on nije glasao za njega, već je ostao uzdržan.

„Ostao sam uzdržan, a o razlozima ne mogu da govorim“, rekao je Despotović.

Predsedni sindikata zaposlenih Milan Djordjević rekao je da su Ministarstvo rudarstva i energetike i Vlada Srbije usvojili dva zahteva sindikata, a to su da EPS nastavi da se bavi trgovinom i snabdevanjem potrošača dok ima licencu, do 2026. godine, a da tada zatraži novu i da jedan predstavnik zaposlenih bude u Nadzornom odboru.

Djordjević je rekao da nije prihvaćen zahtev sindikata da Skupoština EPS-a broji više od jednog predstavnika i da imovina EPS-a u slučaju privatizacije bude zaštićena.

„Tražili smo da u slučaju da se privatizuju delovi EPS-a da imovina bude zaštićena, a to znači, na primer ako se ustupi rudnik u koncesiju da ne može da se prodaju i bageri i ostala oprema, ali to nisu prihvatili“, rekao je Djordjević.

Dodao je da će o tim zahtevima razgovarati sa zaposlenima i doneće se odluka šta će sindikat dalje preduzimati, ali kaže da verovatno neće odustati od zahteva.

On je rekao da su njihovi zahtevi bili uneti u predloženi statut u decembru prošle godine, ali da je u medjuvremenu izmenjen.

Nakon što je sindikat zapretio generalnim štrajkom, juče je resorno ministarstvo prihvatilo zahtev da zaposleni imaju predsatvnika u upravljačkim organima kompanije, odnosno u Nadzornom odboru.

U današnjem saopštenju resornog ministarstva navedeno je da zahtev da snabdevanje gradjana i malih kupaca električnom energijom ostane delatnost od opšteg interesa „nije moguće prihvatiti jer nije u skladu za pravnim sistemom Srbije, jer je zakonom propisano da je snabdevanje električnom energijom delatnost koja se obavlja u skladu sa tržišnim principima, čime je izvršeno usaglašavanje domaćeg zakonodavstva sa propisima EU“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari