Samoinicijativa je glavni pokretač zadrugarstva 1

Ministru u Vladi Srbije, zaduženom za regionalni razvoj, Milanu Krkobabiću juče je na svečanoj sednici Skupštine opštine Svrljig razvoju zadrugarstva u tom mestu uručena „Majska plaketa“ koja se dodeljuje povodom dana te opštine.

Priznanje je uručeno zbog doprinosa razvoju zadrugarstva u toj sredini.

– Ovo je mala ali prepoznatljiva sredina i veoma je važno da pokrenemo umne, pametne i sposobne ljude na pravi način, a to je svakako kroz kooperative – rekao je ministar i najavio kako očekuje da naredne godine vidi sve počete projekte u ovoj opštini završene i još dosta novih.

Krkobabić je obišao zemljoradničku zadrugu „Svrljižanka“, jednu od onih kojima su krajem prošle godine dodeljena bespovratna sredstva Republike Srbije namenjena zadrugarstvu u okviru programa ravnomernog regionalnog razvoja zemlje.

– Samoinicijativa i probuđena svest o tome pokreću zadrugarstvo. Pomoć republike i lokalne samouprave je dobrodošla ali domaćini, zadrugari – od njih sve počinje i na njima sve ostaje – poručio je ministar i ukazao da je ovo pravi primer kako se veliki broj zadrugara ujedinio u želji da podigne svoju proizvodnju na viši nivo prerade.

Prema rečima direktorke „Svrljižanke“ Dragice Ristić, zadruga je dobila modernu liniju za gotove proizvode koja će članovima omogućiti da čak utrostruče svoj profit. Narodni poslanik Milija Miletić rekao je da će nastaviti zajedničke napore u skupštini i na terenu kako bi se razvili zadrugarstvo i jugoistok Srbije i da istu podršku očekuje od svih lokalnih samouprava južnih okruga.

Ova zadruga u Nišavskom upravnom okrugu bavi se od 2013. godine voćarstvom, stočarstvom i gajenjem žitarica, a prošle godine iz ovog državnog programa dodeljeno joj je 11,4 miliona dinara za liniju za toplu preradu voća i povrća, silažni kombajn, traktor i uređaj za destilaciju voćnih rakija. Sa svojih 217 članova i 50 kooperanata, „Svrljižanka“ proizvodi 450 tona voća (zadrugari imaju preko 250 hektara zasada šljive, preko 150 hektara zasada višnje, 20 hektara dunje i 15 hektara kupine) a ovom dodatnom investicijom moći će da na tržište plasira i gotove proizvode poput kompota, džemova i sličnih proizvoda, kao i sertifikovane voćne rakije. Zadrugari su svojim sredstvima u iznosu od 1,2 miliona dinara kupili kompresore za pet hladnjača u svom vlasništvu, kapaciteta 70 tona, za čuvanje svežeg voća i tako zaokružili proizvodni proces.

U Nišavskom upravnom okrugu ima 90 aktivnih zadruga od čega 35 prihoduje. Država je sredstvima iz svog programa prošle godine pomogla tri zadruge u ovom okrugu u ukupnom iznosu od 23,5 miliona dinara.

Od početka akcije „500 zadruga u 500 sela“, osnovana je nova 231 zadruga.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari