kosovofoto EPA/GEORGI LICOVSKI

Nakon sastanka u Gračanici, grupa organizacija civilnog društva sa Kosova i iz Srbije usvojila je zajedničku izjavu u kojoj poziva na „nove konstruktivne glasove“, koji kako navodi u saopštenju gledaju u budućnost, istovremeno prepoznajući prošlost.

Tekst zajedničke izjave i spisak organizacija dostalvjenih medijima u saopštenju glase:

Stalni ciklus eskalacije i deeskalacije u odnosima između Kosova i Srbije odraz je neuspeha političke mašte.

Energija uložena u suočavanje sa najnovijom krizom odvlači pažnju od hrpe gorućih pitanja koja neposredno utiču na svakodnevni život građana kako u Srbiji, tako i na Kosovu.

Već postoji trend da ljudi napuštaju Srbiju i Kosovo i ostale delove Zapadnog Balkana, posebno mladi. Kako se podižu nove barikade, tako se pakuju nove torbe. Vrlo malo njih će se verovatno vratiti. Budućnost naših zemalja će se živeti negde drugde.

Mnoge grupe koje se smatraju izvan spektra dijaloga Beograda i Prištine su fundamentalno ignorisane. Romska zajednica, na primer, je marginalizovana i u Srbiji i na Kosovu.

Sa izgledima da će nasilje biti izraženije nego što je to bio slučaj u celoj deceniji, vreme je da se čuju novi konstruktivni glasovi – glasovi koji gledaju u budućnost, istovremeno prepoznajući prošlost; glasovi koji odlučno tragaju za partnerstvima i koalicijama mimo crvenih linija koje bi trebalo da nas definišu; glasovi koji javno ustaju protiv ponižavajuće retorike i retorike koja izaziva podele.

Mi, dole potpisani, nastojimo da održimo kanale komunikacije koji smanjuju mogućnost nesporazuma i dezinformacija. Prečesto smo razgovarali a da nismo razumevali jedni druge, insistirajući na važnosti jednog mišljenja, istovremeno potcenjujući ili potpuno ignorišući postojanje drugog.

Mislimo da razumemo detalje problema, ali ne uspevamo da razmotrimo kako ga razumeju ili vide druge zajednice. Svi treba da budemo posvećeni tome da slušamo otvorenih ušiju i otvorenog uma.

Samo kada počnemo da delimo perspektive i percepcije naših zajednica možemo zakoračati ka zajedničkom putu ka budućnosti. Mnogi problemi sa kojima se suočavaju naše zajednice su skoro identični, ali mi retko prepoznajemo ovu činjenicu.

Ako je ikada bilo vreme za solidarnost u poslednjoj deceniji, onda je to upravo sada. Rat u Ukrajini je bolan podsetnik na mračnu realnost rata, iako nasleđe našeg ostaje i dalje nadohvat ruke.

Mir ne iziskuje samo reči, već slike i odnose koji otelotvoruju zajedništvo. Protivimo se svim neopravdanim projekcijama sile i svim narativima mržnje i podele.

Budućnost Kosova i Srbije neizbežno su isprepletane, a sporazum o normalizaciji odnosa predstavlja presudan prvi korak u izgradnji boljeg sutra. Međutim, on je samo prvi korak.

Potpisnici

AKTIV
Balkan Forum
Beogradski Centar za bezbednosnu politiku (BCBP)
Centar za demokratiju i edukaciju – Preševska dolina
Centar za mir i toleranciju (CPT)
Centar za interdisciplinarne studije Balkana
Centar za zastupanje demokratske kulture (ACDC)
Community building Mitrovica (CBM)
Evropski fond za Balkan (European Fund for the Balkans)
Fondacija BFPE za odgovorno društvo (BFPE)
Forum za razvoj i multietničku saradnju (FDMC)
Građanske inicijative
Glas Roma, Aškalija i Egipćana (VoRAE)
Goraždevac Medijska grupa
Institut za teritorijalni ekonomski razvoj (InTer)
Inicijativa mladih za ljudska prava Srbija
Inicijativa mladih za ljudska prava Kosovo
Jelena Lončar, Docentkinja, Univerzitet u Beogradu
Kosovski centar za bezbednosne studije (KCSS)
Komitet pravnika za ljudska prava (YUCOM)
Local Peace, Leposavic
Milan Antonijević, Advokat
Nova društvena inicijativa (NSI)
NVO New Perspektiva
NVO Budi Aktivan 16, Preševo
NVO Integra
NVO Livrit, Preševo
Peer Educators Network (PEN)
Rahim Salihi, aktivista civilnog društva
Radio Peja
Radio Astra, Prizren
TV Prizreni, Prizren
RTV KIM
Valon Arifi, aktivista civilnog društva
Vjollca Krasnići, Profesor, Univerzitet u Prištini

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari