PEN traži od srpskih vlasti da prestane progon Jove Bakića 1foto FoNet Aleksandar Barda

Uznemiravanje srpskog pisca i akademika Jove Bakića od strane državnih funkcionera i provladinih pristalica mora se odmah prekinuti, poručili su danas u saopštenju Međunarodni PEN i Srpski PEN.

Saopštenje ovog međunarodnog udruženja pisaca prenosimo u celosti, u slobodnom prevodu, uključujući i priloženi opis biografije Jove Bakića:

Međunarodni PEN i Srpski PEN izražavaju ozbiljnu zabrinutost zbog kontinuiranog uznemiravanja pisca i akademika Jove Bakića, koji je više od četiri godine meta srpskih vlasti i provladinih trolova.

Nezavisni nedeljnik NIN objavio je 13. juna 2019. intervju sa Bakićem, u kojem je osudio nacionalistički stav srpskih vlasti i veze između kriminalnih organizacija i predstavnika vlasti.

Istog dana predsednik Aleksandar Vučić je na konferenciji za novinare okaljao Bakića tražeći da se protiv njega pokrene krivična istraga. Srpski emiter RTS je naknadno objavio montiranu verziju intervjua u kojoj je Bakić lažno naveden da izgleda da poziva na nasilje.

Predistražni postupak pokrenut je 14. juna 2019. i odmah obustavljen nakon što je Bakić policiji dao kopiju svog intervjua. Ipak, nastavljeni su verbalni napadi na Bakića od strane članova vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) i provladinih tabloida.

Bakić je takođe rekao za PEN International da je dobio nekoliko anonimnih pretnji na internetu.

Dana 7. maja 2023. godine, nakon dva masovna pucnjava u zemlji u roku od nekoliko dana, provladina televizija Pink emitovala je kratki film u kojem je Jovo Bakić van konteksta citirao, optužujući ga za podsticanje nasilja.

Usledila je kampanja klevetanja vladinih zvaničnika i provladinih medija i trolova, pri čemu je premijerka Ana Brnabić posebno apelovala na Univerzitet u Beogradu da zauzme stav protiv Bakića i poslanika SNS-a koji je pokrenuo peticiju za njegovu smenu.

Provladini tabloidi citiraju Bakića koji je pozvao da se „krv“ prolije ulicama Beograda – reči koje on nikada nije upotrebio. PEN

International je video nekoliko anonimnih poruka upućenih Bakiću u kojima se njemu i njegovoj porodici preti silovanjem. Alarmantno, njegova kućna adresa je objavljena na televiziji Pink. Bakić je takođe prijavio da mu je u dva navrata prilazila nepoznata osoba koja mu je pretila i vređala ga.

„PEN International najoštrije osuđuje kontinuirane pretnje i uznemiravanje pisca i akademika Jove Bakića. Čisto nasilje sa kojim se suočavaju nezavisni glasovi u Srbiji je krajnje šokantno, a kampanje omalovažavanja vladinih zvaničnika i provladinih pristalica očigledno imaju za cilj da ućutkaju sva neslaganja. Stojimo uz Bakića i tražimo da se njegova bezbednost stavi na prvo mesto. Svi politički napadi na pisce i novinare moraju se prekinuti odjednom“, rekla je Ma Thida, predsednica Komiteta pisaca u zatvoru Međunarodnog PEN-a.

Jovo Bakić (53) je pisac, sociolog i akademik, specijalizovan za nacionalne sukobe u bivšoj Jugoslaviji.

Njegovi radovi se fokusiraju na teorije etničke pripadnosti, nacije i nacionalizma, nacionalnih manjina, izbeglica, sukoba i ratnih studija, a često doprinosi dnevnim nezavisnim novinama. Trenutno radi kao vanredni profesor na Univerzitetu u Beogradu, Srbija.

U Srbiji se opozicioni i nezavisni novinari, pisci i aktivisti često suočavaju sa direktnim napadima i pretnjama privatnih lica i javnih funkcionera samo zbog istupa.

Brojni pisci i novinari prijavili su da su bili na meti ozbiljnih pretnji poslednjih meseci, povećavajući strah za njihovu bezbednost. Jedan od najistaknutijih slučajeva je slučaj pisca i novinara Marka Vidojkovića, koji je bio primoran da napusti Srbiju i preseli se u februaru 2023. nakon upornih pretnji smrću.

U aprilu 2023, nakon misije u zemlji, međunarodne organizacije za slobodu štampe i novinare ocenile su Srbiju kao jedno od najopasnijih mesta u Evropi, van Ukrajine, za rad novinara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari