Foto: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC
Mere za pomoć građanima koje je predstavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, njegov su pokušaj da utiče na političke rejtinge kojima trenutno nije zadovoljan.
Ako oceni da su one doprinele da se rejting vladajuće stranke stablizuje, možda usledi raspisivanje izbora, kažu sagovornici Danasa procenjujući da li Vučić merama nagoveštava bliske izbore ili ih odlaže do njihovog isteka.
Vučić je prošlog vikenda predstavio mere koje će država preduzeti od 1. septembra kako bi građanima, kako se predsednik države nada, pomogla da bolje žive.
Deo građana i studenta, međutim, i dalje je na ulicama i traži raspisivanje izbora. Iako je ranije izborima rešavao političke probleme, sada Vučić odbija to da uradi, ali preduzima korke, poput ovih mera ili povećanja penzija i minimalne cene rada, koji mogu da nagoveste da priprema teren za glasanje.
Politikologu Ognjenu Gogiću ne deluje da su mere najavljene s jasnim planom da se nakon što one zažive raspišu izbori, koliko da se spreči dalji rast nezadovoljstva i pad rejtinga vladajuće stranke.

– Predsednik Vučić je svestan da će se tokom jeseni osetiti pad životnog standarda pa najavljenim merama pokušava da amortizuje nezadovoljstvo građana – kaže on za Danas.
Međutim, dodaje, ove mere jesu u vezi sa izborima i to na dva načina.
– S jedne strane, što više građana bude ozlojeđeno zbog troškova života, to će biti veći broj onih koji će u izborima tražiti rešenje krize. Merama koje najavljuje on pokušava da spreči da se taj front proširi. S druge strane, ako bi mere dovele do porasta podrške koju uživa, onda bi se predsednik pre odlučio da ide na vanredne izbore. Ako oceni da su one doprinele da se rejting vladajuće stranke stablizuje, možda usledi raspisivanje izbora – procenjuje Gogić.
Slično misli i Ivan Živkov, sociolog i politički konsultant.

On za Danas navodi da su populističke mere telešop predsednika, kao i tekuće odmazde nad onima koji su se pobunili protiv njega, odnosno nagrađivanje onih koji su mu ostali lojalni, uz rad režimske propagandne mašinerije punim gasom, pokušaj da utiče na političke rejtinge kojima trenutno nije zadovoljan.
– Ako mu društveni procesi u narednih mesec-dva dana pokažu da to što preduzima omogućava nesmetano sprovođenje lažnih izbora, a istraživanja javnog mnjenja nagoveste raspored političkih snaga kojima će obezbediti makar koalicionu skupštinsku većinu, onda će raspisati izbore. U suprotnom, pokušaće da se održava na vlasti upotrebom sile i prevođenjem političkog sistema iz fasadne demokratije u neprikrivenu despotiju (belo)ruskog tipa – zaključuje Živkov.
Podsetimo, studenti i građani od početka maja traže momentalno raspisivanje izbora, a predstavnici vlasti odgovaraju da će izbori biti onda kada to bude interes države, u decembru ove ili naredne godine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


