Vitale: NATO poštuje politiku vojne neutralnosti Srbije i to uvek dosledno ističemo 1Foto: Demostat

General Tomazo Vitale, šef NATO vojne kancelarije za vezu u Beogradu, treći je gost nove emisije našeg centra „Pola sata Demostata“, koju vodi naš glavni urednik Zoran Panović, a koju možete pratiti na našem Jutjub kanalu.

Na podsećanje da se ove godine navršava 15 godina od pridruživanja Srbije programu NATO-a „Partnerstvo za mir“, a na pitanje kakva su dosadašnja iskustva, Vitale odgovara da pre svega želi da iskoristi priliku da naglasi značenje reči „pertnerstvo za mir“.

„To je veoma lepa reč, ovo bi mogao da bude pravi pristup toj reči. Partnerstvo označava nešto što svi znamo, nešto pozitivno, što potrvđuje činjenica da ovu reč ni ne prevodimo na naše jezike, zazto što je njeno značenje toliko jasno“,kaže Vitale.

– Ona znači da nešto delimo zajedno, da radimo na nečemu zajedno. Kada pričamo o partnerstvu, zasigurno pričamo o nečemu lepom. To je prvo što pomislim o partnerstvu. Partnerstvo sa Srbijom smo uspostavili 2006. godine, kada se Srbija pridružila programu NATO-a „Partnertvo za mir“ i Savetu evroatlantskog partnerstva. Iz moje perspektive, naše partnerstvo je jedna uspešna priča. Zašto? Zato što smo tokom ovog vremena iskusili mnogo toga zajedno. Radimo zajedno, posvećeno, na mnogim poljima, u domenu politike, vojske pa i nauke. To bi trebalo dobro predstaviti javnosti – ukazuje Vitale.

On dodaje da su NATO i Srbija zajedno održali brojne vežbe za upravljanje posledicama vanrednih situacija i zajedno se obučavaju, kako bi se bolje suočavali sa bezbednosnim izazovima, koji jednako mogu da utiču na sve nas. Prema Vitaleovim rečima, NATO obučava vojnike Srbije kako bi bili spremni za učešće u međunardnim vojnim operacijama širom sveta.

– NATO je uložio milione evra da bi pomogao naporima Srbije, da uništi opasnu zastarelu municiju. Za sada je uništeno preko 2.000 tona i ovo je bitna tema, važna za našu sredinu. Još jedan značajan program je „Nauka za mir i bezbednost“. U njemu je Srbija veoma aktivan učesnik. Učestvovala je u više od 40 projekata, koji se bave brojnim pitanjima, koja su veoma važna na polju bezbednosnih izazova – kaže Vitale.

On ističe da je NATO spreman da pruži podršku potrebama, prioritetima i politikama Srbije, uz potpuno poštovanje politike vojne neutralnosti naše zemlje.

– Mi kao Savez poštujemo pravo svake suverene zemlje da bira sopstvenu spoljnu politiku i da određuje sopstvene bezbednosne aranžmane, bez ikakvog mešanja. Samim tim, NATO poštuje politiku vojne neutralnosti Srbije i to uvek jasno i dosledno ističemo. Sa druge strane, NATO ima takozvanu politiku „otvorenih vrata“, što u praksi znači da su zemlje koje žele da se učlane u NATO dobrodošle, kao što poštujemo i pravo drugih da budu naši partneri i ne postanu članice – ističe Vitale.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari