Zamenik kosovskog premijera Grenelu: Takse su ukinute, zašto ne poštujete volju naroda 1Ričard Grenel Foto: Beta/AP

Vršilac dužnosti zamenika kosovskog premijera Haki Abazi upitao je danas specijalnog izaslanika predsednika SAD za dijalog Srbije i Kosova Ričarda Grenela zašto pokazuje nepoštovanje prema Kosovu i njegovoj demokratski izabranoj vladi.

Abazi, zamenik Aljbina Kurtija i potpredsednik pokreta Samoopredeljenje, reagovao je na današnju Grenelovu izjavu na Tviteru da će dijalog Beograda i Prištine ozbiljno početi kada budu ukinute kosovske takse na uvoz robe iz Srbije i recipročne mere prema toj zemlji.

„Takse su sada već ukinute. Pravi rukovodioci i predstavnici naroda Kosova izabrani su 6. oktobra 2019. godine. Zašto pokazujete nepoštovanje prema jednoj demokratskoj zemlji i njenoj vladi? Lideri se u demokratiji određuju na izborima i podrškom-glasovima ljudi“, napisao je Abazi na Tviteru.

Grenel je prethodno reagovao na tvit predsednika Kosova Hašima Tačija koji je između ostalog napisao da takse i reciprocitet treba da budu ukinuti kako bi se „ojačala podrška SAD i EU Kosovu“.

„Kada takse/recipročne mere budu ukinute, tada će ozbiljno početi dijalog. Razgovarao sam s liderima Srbije i Kosova, kako bih im stavio do znanja da moraju da počnu da grade poverenje danas, radi pripreme, i oni su se obavezali da će to uraditi“, napisao je Grenel.

Grenel je uz tu poruku objavio tvit Tačija u kojem je predsednik Kosova naveo da će sledeće nedelje preduzeti „konačne ustavne korake kako bi omogućio formiranje nove Vlade Kosova sa punim legitimitetom parlamenta, sposobne da se bori protiv korona virusa i da služi narodu“.

Pošto je kosovski parlament 25. marta izglasao nepoverenje vladi Aljbina Kurtija, lidera Samoopredeljenja, Tači je od njega četiri puta zatražio da dostavi ime kandidata za sastav nove Vlade, pošto je ta stranka osvojila najviše glasova na izborima 6. oktobra.

Međutim, Kurti Tačiju još nije dostavio ime mandatara, iako je u korespondenciji s predsednikom rekao da se ne ustručava i da ne odbija da to učini, istovremeno navodeći da, prema Ustavu i dosadašnjoj praksi, posle izglasavanja nepoverenja vladi treba ići na nove izbore, po okončanju pandemije.

Među pravnim stručnjacima na Kosovu ima različitih i protivrečnih ocena o daljim koracima i ovlašćenjima predsednika u političkoj situaciji u kojoj se trenutno nalazi Kosovo

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari