Pod motom „Budi žena, pokaži noge, obuci suknju“ juče je u Poljskoj proslavljen ovogodišnji Svetski dan suknje nizom hepeninga koji bi trebalo da podstaknu Poljakinje da sve uobičajenije pantalone bar nekada ostave u ormanu.

Da počnu da obeležavaju Dan suknje Poljakinje je inspirisala jedna ženska žurka, kada su svojevremeno sve dame kao po dogovoru došle obučene u pantalone. Umesto uobičajenog ćaskanja prisutne su započele ozbiljnu raspravu da li i ostale Poljakinje imaju problem sa suknjama. U svetu se prema podacima inicijatora kampanje Nosimo suknje koja se u Poljskoj odvija svake jeseni do 30. oktobra, Svetskog dana suknje, od 1975. sašije i proda više ženskih pantalona nego sukanja.

Ovogodišnje ankete pokazale su da Poljakinje najčešće oblače suknje i haljine leti, kada je toplo, dok zimi svega šest odsto Poljakinja nosi suknje i zemljom u to doba godine suvereno vladaju pantalone, a čak 14 odsto Poljakinja stalno, leti i zimi, hoda u pantalonama. Da probaju da zaustave i okrenu taj trend u kampanju su se uključile i poljske muzičke i glumačke zvezde a priključili su im se i muškarci, između ostalih i poznati rvač, osvajačsrebrne medalje na olimpijadi Andžej Supron. „Ne plašite se ženstvenosti, naglasite je noseći suknju“, poručuju.

Novinari tabloida „Metro“ otišli su prošle godine dalje i da podrže kampanju, paradirali su na praznik suknje Varšavom u haljinama i suknjama pozjamljenim od supruga ili koleginica. „U suknji se osećam neudobno“, „Moram da pazim kako sedam“, „Imam osećaj da kolege na poslu zure u moje noge“, glavni su izgovori zašto suknje i haljine Poljakinja čame po ormanima. Čuje se i zašto bi muškarci imali jedini pravo i patent na pantalone, a njih vatrene pristalice sukanja podsećaju – upravo suknja i haljina vekovima su bile odeća muškaraca, a i danas su u mnogim delovima planete, recimo galabije u arapskom svetu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari