Da li i vi imate tihog ubicu u kuhinji? Ispušta kancerogene supstance i kada ga ne koristite 1Da li je vaša kuća bezbedna, foto: Profimedia

Američka Komisija za sigurnost potrošačkih proizvoda objavila je da nova studija povezuje šporete na plin sa jednim od osam slučajeva astme u detinjstvu.

Istakli su da će razmotriti zabranu korišćenje ovakvih šporeta u domaćinstvima, piše N1 BiH.

Da li su šporeti na plin i izvor zagađenja vazduha u zatvorenom prostoru?
Bez sumnje, da. Postoje dva načina na koje plinske peći zagađuju naše domove.

Prvi je očigledan: kada su u upotrebi. Izgarajući plin stvara toplinu, koja uzrokuje vezivanje azota i kiseonika plamenom. Oni se kombiniraju kako bi stvorili azotni oksid i azotni dioksid , zajednički poznate kao NOx, koji mogu da iritiraju pluća. Ali to nije jedini spoj oko kog treba da brinete.

Kuvanje na plin takođe može da emituje ugljen-monoksid, čestice, pa čak i formaldehid. Svi oni imaju razne štetne uticaje na zdravlje i mogu uticati na disajni i kardiovaskularni sistrem.

Sve veći broj istraživanja pokazuje da šporeti na plin ispuštaju otrovne spojeve čak i kada se ne koriste.
Među onima koji najviše zabrinjava je benzen, koji je kancerogen.

Studija PSE Health Energy otkrila je benzen u 99 posto uzoraka uzetih u domovima u Kaliforniji.
Druge otkrivene hemikalije uključuju ksilen, toluen i etilbenzen, koje također mogu uzrokovati probleme s dišnim sistemom pa čak i rak.

Koliko je zagađenje?

Ogromnom. Studija PSE Health Energy otkrila je da plinske peći mogu da emituju onoliko benzena koliko i cigareta, što ih čini sličnim pasivnom pušenju.

“Možete postići isti nivo benzena samo ako imate ugašenu peć u svojoj kući kao što biste očekivali da ćete videti u kući s pušačima”, rekao je Set Šonkof, izvršni direktor PSE Energy Health.

To je, naravno, samo kada je šporet ugašen.

Kako da u kući testirate koliko je zagađenje?
Pa sami to baš i ne možete da uradite. Prečišćivači vazduha ne mogu da testiraju ove spojeve, a pravi testovi su dosta skupi.

Da li pomaže ventilacija?
Apsolutno da. Uključivanje ventilacijskog otvora tokom kuvanja ključno je za izbacivanje zagađenog vazduha.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari