Grinje su poznati uzročnici alergija kod dece: Kako da ih uklonite? 1Fotografija: Ty Carlson on Unsplash

 

Poznato je da grinje umeju da izazovu alergije, najčešće je to astma, posebno kod dece. Često se nalaze i u dušecima, jastucima i prekrivačima, a u toploj i vlažnoj kući mogu da preživete čak godinu dana.

Paraziti vrlo bliski krpeljima i paucima upravo su grinje koji su prisutni, u većoj ili manjoj meri, u svakoj kući. Grinje su premale da bi se videle golim okom, te je za to potreban mikroskop, ali na njihovu prisutnost mogu da ukuzaju određeni simptomi kod ukućana.

Gde se u kući nalaze grinje?

Vrste grinja koje uzrokuju alergijsku reakciju i podstiču stvaranje same alergije jesu Dermatophagoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae. Najčešće su grinje iz prašine glavni krivci za razvoj astme kod dece.

Idealno stanište za grinje je bilo kakva vrsta tkanine na koju mogu da se ‘zakače’ – tepisi, zavese, tapecirani nameštaj, dušeci, jastuci, deke, jorgani, plišane igračke i slično. U toplom i vlažnom prostoru grinje mogu da opstanu čak čitavu godinu.

Simptomi alergije na grinje

Grinje se hrane mrtvom ćelijama, a alergijsku reakciju izazivaju zbog toga što za sobom ostavljaju izmet, ali i svoja mrtva tela što je glavni okidač za osobu koja pati od astme ili ima alergiju na prašinu i grinje.

Simptomi koji mogu da upućuju na to da u kući ima previše grinja su:

  • otežano disanje
  • “piskutanje” prilikom disanja
  • curenje nosa
  • kijanje
  • suvi kašalj
  • svrbež i/ili peckanje očiju
  • rani znakovi astme

Što ubija grinje u domu?

Ovih kućnih parazita nemoguće se u potpunosti rešiti, ali se svakako njihova prisutnost može ograničiti i smanjiti.

Ono što ubija grinje je niski nivo vlage ili ekstremne temperature, zato je važno da se tokom zimskih meseci kada se domaćinstvo najviše greje često provetravaju prostorije.

Ako u porodici živi osoba koja ima astmu ili alergiju na prašinu i grinje, važno je da se izbace stvari poput nepotrebnih tepiha, zavesa i sličnih predmeta koji su idealna staništa za ove parazite. Ako se radi o detetu, plišane igračke potrebno je često prati ili ih stavljati svaki dan u zamrzivač.

Takođe, važno je da redovno usisavate i čistite prostorije u kojima živite kako se prašina, a samim time i grinje, ne mogu toliko proširiti.

Zaključak

Osobe koje imaju alergiju na grinje najčešće s time žive do kraja života jer za to nema konkretnog leka, ali pravilnim održavanjem životnog prostora mogu znatno da olakšaju suživot s tim parazitima. Kada alergija na grinje prouzrokuje astmu, tada je posebno važno održavati uslove za obolelu osobu kako se ne bi inicirali napadi astme.

Izvor: n1info.hr

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari