Kako da briga o kosi ne bude teret? 1Foto: Pixabay

Kada nega kose oduzima previše vremena, to je znak da je dlaka u problemu. Kako da briga o kosi ne bude teret već čisto uživanje, više nije tajna.

Podsetićemo se nekih trikova za lepšu i sjajniju kosu, kojih se dobar deo praktičnih žena već uveliko pridržava.

Zvuči li vam realno mogućnost da sa kosom možete da uradite šta god poželite? Neke dame zaista imaju lepu i kvalitetnu kosu po rođenju i nikakav agresivan kozmetički tretman ne može drastično da joj naudi. Njihova dlaka se vrlo brzo oporavlja, pa bez obzira na prečesta farbanja i druge tretmane, dlaka ostaje zdrava i bez većih oštećenja.

Kako je za ovu vrstu životne prednosti potrebno da se ipak rodite pod srećnom zvezdom, nije na odmet naučiti par trikova kada je nega kose u pitanju. Istraživanja pokazuju da većina dama ima slabiju kosu ili dlaku koja je nežna i sklona oštećenjima. Da bi se takva kosa pravilno negovala, ponudili smo vam par alternativnih rešenja i saveta, koja mogu odložiti šišanje bar privremeno.

Sa vremena na vreme, potrebno je odmoriti kožu od hemijskih preparata kojom je potpuno nesvesno bombardujemo.

Prirodnim maskama za kosu protiv hemije

Kvalitetna nega kose ne podrazumeva kupovinu gomile kozmetičkih preparata koji ponekad slučajevima mogu da nanesu više štete nego koristi. U kuhinji možete naći mnoštvo korisnih preparata za kosu. Egzotično voće je odavno poznato po svom pozitivnom učinku na lepotu lica i tela, pa ga koristite u te svrhe što češće.

Prirodno ceđena ulja su odlično rešenje za kosu koja je prošla kroz neki vid oštećenja. Istrljajte ispucale krajeve sa malo kokosovog ili maslinovog ulja pre svakog pranja kose i gledajte kako se dlaka transformiše iz suve u mekanu i glatku za samo par tretmana.

Domaća, pravljena maska za oštećenu kosu je idealno rešenje za sve one koji imaju suvu dlaku, a kao glavni sastojak se ponavlja jedna namirnica. U pitanju su jaja.

Žumance, kao uostalom i belance, imaju odlično dejstvo na kožu i kosu, jer su bogati vitaminima i mineralnim materijama. Uz to sadrže i proteine i mnošto aminokiselina koje inače izgrađuju dlaku. Sa vremena na vreme, kako bi kosa bila blistavija i sjajnija, umutite jedno zumance i nanesite ga dvadeset minuta pre pranja kose. Nakon šamponiranja, kosa će vam biti primetno glatkija i mekša na dodir.

Sneg od belanaca je odlična, a prirodna zamena za penu ili lak za kosu. Učvrstiće kosu bolje od svakog kupovnog preparata. Nakon nanošenja, pošpricajte nekoliko puta kosu omiljenim parfemom ili dodajte par kapi eteričnog ulja, jer belance ima karakterističan miris koji često nije prijatan.

Viljuškar pun kozmetike nije rešenje

Kvalitetna nega kose nikada nije podrazumevala kupovinu gomile preparata, već isključivo pametno odabranih proizvoda koji prijaju vašoj koži glave i kosi. Agresivni preparati mogu da nanesu više štete nego koristi, pa je često dovoljno imati kraj sebe samo dobar šampon za pranje i balzam za ispiranje kose.

Većina žena je često u šoku kada otkrije koliko nepotrebnih kozmetičkih preparata gomila, a zapravo često ne stigne i da ih iskoristi. To se obično desi pri selidbi ili detaljnom sređivanju kupatilskog ormarića. Verovali ili ne, ponekad su potreban vuljuškari da tu količinu tereta izbace.

Tu se susrećemo sa još jednim problemom, a to je da često ističe rok kozmetičkim preparatima koji dugo stoje. Nakon perioda naznačenog na pakovanju, oni nažalost nisu upotrebljivi. Gomilanje kozmetike za kosu sa ove strane gledišta nije ni ekonomično, jer smo često na gubitku.

Kod kupovine preparata za negu kose treba biti praktičan i planirati unapred. Takođe, treba biti otvoren za nove proizvode, jer kao što smo na početku napomenuli, koža glave i kosa se se vrlo brzo zasite jednog proizvoda. Dobro rešenje za kosu su svakako prirodni preparati, kojih je sve više na tržištu. Njihova glavna prednost je odsustvo štetnih sastojaka.

Drugi šampon na svakih šest meseci

Jeste li znali da se vaša kosa može zasititi preparata koje nanosite na nju? Ako je reč o šamponu, to može biti toliko primetno da može izgledati kao da uopšte niste oprali kosu. Čim primetite da preparat ne daje dobre rezultate kao kada ste počeli da ga koristite, vreme je za promenu.

Čak i ako kosi prija, na koži glave se dešavaju promene. Naime, čestice šampona, balzama i drugih preparata se vremenom nagomilavaju. To se može ispoljavati u vidu seboreje i peruti, kao i češćim mašćenjem kose. Koliko god prali kosu, neće biti rezultata. Zbog toga, povremeno treba priuštiti dubinsko pranje kose kod frizera, kako biste ukonili sve viškove i održavali svoju kožu glave zdravom.

Jedan od znakova da vam se kosa zasitila jednog preparata je i pojačano opadanje kose. Ukoliko primetite na podu nešto više vaših dlake, nego što je to slučaj sa vašim dlakavim kućnim ljubimcem, pravi je trenutak da odreagujete.

Pranje kose svaki dan je nepotrebno

Iako može izgledati pametno, pranje kose dan za danom nije uopšte zdravo. Prečesto pranje dovodi do većeg lomljenja, samim tim i ispadanja kose. Za vrlo kratko vreme možete primetiti da kosa više nema gustinu od ranije, a da vam ne bude jasno zašto. Uzrok tome može biti i taj što većina žena pranje završava sušenjem kose fenom što svakako isušuje i dlaku i teme. Vreo vazduh uništava ćelije kože glave.

U ovu zamku da često peru kosu uglavnom upadaju osobe sa masnom kosom i kožom. Paradoks je da što češće perete kosu, ona se sve brže masti. U ovom slučaju je jedna od pametnih metoda postepeno navikavanje kose na što duži period između dva pranja, kako bi se u međuvremenu rad lojnih žlezda normalizovao. Pod uslovom da baš ne možete da izdržite, možete koristiti šampon za suvo pranje kose, koji takođe daje odlične rezultate.

Kao što vidite, potrebno je samo pametno birati i briga o kosi neće biti teret . Uprkos nekim mišljenjima, uz prave savete, nega kose nikada nije bila lakša.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari