Poslednju deceniju evidentan je porat obolelih od kolorektalnog karcinoma. Krajem devedesetih godina prošloga veka incidenca učestalosti ovih karcinoma u Srbiji je iznosila oko 27 novoobolelih na 100.000 stanovnika.

Poslednje dve godine incidenca se skoro udvostručila i kreće se 47 novoobolelih na 100.000 stanovnika. Svake godine u svetu se otkrije oko milion novoobolelih od karcinoma debelog creva i rektuma, a nešto manje od pola miliona umre. Kod nas se godišnje otkrije oko 4000 novoobolelih, a njih oko 3000 biva operisano. Zbog svega ovoga može se reći da se radi o pravoj epidemiji.

Jedan od najvećih problema kod nas je rano otkrivanje karcinoma debelog creva. Generalno naše stanovništvo je jako loše medicinski edukovano, tako da se u visokom procentu slučajeva kasno javljaju lekaru, i to uglavnom kada iscrpe sve alternativne metode lečenja. Da bi se smanjila učestalost ovih karcinoma moraju se promeniti mnoge navike, a to se naročito odnosi na način ishrane. Ispitivanja koja su radili američki stručnjaci pokazala su da u zemljama gde se jede svakodnevno voće i povrće, odnosno ishrana bogata celulozom, učestalost karcinoma debelog creva iznosi 1-2 novoobolelih na 100.000 stanovnika. Uloga sredine i genetsko nasleđe takođe imaju svoje značajno mesto, ali ne tako dominantno kao ishrana, kreće se oko 15 odsto.

Glavni simptomi kolorektalnog karcinoma se razliku u zavisnosti od lokalizacije. Za karcinome desne polovine debelog creva dominantno je prisustvo promene habitusa pražnjenja (opstipacija-dijareja), malaksalost, sekundarna anemija, prisustvo palpabilne tumorske rezistencije u desnoj polovini trbuha. Glavni simptomi karcinoma levoga kolona i rektuma su: prisustvo sveže krvi u stolici, neuredne stolice (opstipacija), lažni pozivi na stolicu ( tenezmi), gubitak na telesnoj težini, bolovi u trbuhu (kolike).

Karcinomi debelog creva i rektuma nastaju iz polipa. Jednom polipu je potrebno oko 10 godina da se iz njega razvije karcinom. Svi ovi polipi prolaze kroz svoje razvojne faze dok ne postanu karcinomi. Za rano otkrivanje polipa koji imaju sposobnost maligne alteracije danas koristimo endoskopske procedure kao što su rektoskopija, rektosigmoidoskopija i kolonoskopija. Kolonoskopija predstavlja direktnu vizuelizaciju unutrašnjosti debelog creva fleksibilnim endoskopom od rektuma do cekuma. To je bezbedna i efikasna dijagnostika, visoka senzitivnost za male lezije. Preporuka Svetske zdravstvene Organizacije (SZO) je da se sa skriningom za kolorektalni karcinom počne u 50. godini života, iako pacijent nema nikakvih tegoba. Pored endoskopskih procedura u dijagnostici kolorektalnog karcinoma koristimo pored anamneze i kliničkog pregleda i sledeće dijagnostičke procedure: rektalni tuše, irigografija, eho pregled abdomena, endorektalni ultrazvučni pregled, CT kolonografiju, CT i NMR abdomena i male karlice.

Poslednjih decenija sa razvojem dijagnostičke tehnologije u situaciji smo da možemo preciznije preoperativno odrediti stadijum bolesti što nam je od neprocenjivog značaja kod lečenja pacijenata. Napretkom hirurške tehnike, radioterapije i hemoterapije, izlečivost bolesnika sa dijagnostifikovanim kolorektalnim karcinomom iznosi oko 70%, ali procenat izlečenja zavisi od stadijuma bolesti. Razlikujemo četiri stadijuma bolesti u zavisnosti koliko je infiltrisan zid debelog creva karcinomom i da li postoje udaljene metastaze. Procenat preživljavanja se kreće od 100 odsto u stadijumu A, do 15 odsto u D stadijumu gde imamo prisutne metastaze. Razvojem novih hirurških aparata i procedura poslednjih godina u mogućnosti smo da možemo produžiti život i očuvati njegov kvalitet i kod bolesnika sa metastatskom bolešću. Sa novim aparatima, resekcijonim procedurama i novim citostaticima, uspelo se postići izlečenje oko 20 odsto bolesnika koji imaju metastatsku bolest kod kolorektalnog karcinoma.

U KBC „Dr Dragiša Mišović – Dedinje“ posedujemo najsavremenije aparate za izvođenje najkomplikovanijih operativnih procedura na debelom crevu, kao i kod operativnog rešavanja metastaza u jetri. Operacije izvodi tim ekudovanih stručnjaka ove ustanove iz ove oblasti koji su se školovali u inostranstvu. Po broju i vrstama operacija na debelom crevu nalazimo se u samom vrhu Srpske hirurgije. U našoj ustanovi se godišnje operiše preko 300 bolesnika sa dijagnostifikovanim kolorektalnim karcinomom, što nas po broju ovih operacija svrstava na drugo mesto u Srbiji.

Savetujem, da se svaki pacijent koji ima problem sa neurednom stolicom, pojavom sveže krvi u stolici, bolovima u stomaku ili bilo koji drugi, može javiti u hiruršku ambulantu KBC „Dr Dragiša Mišović – Dedinje“, gde će biti pregledan i gde će mu biti pružena odgovarajuća pomoć u lečenju, bilo da se radi o konzervativnom ili operativnom lečenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari