Konjunktivitis (conjunctivitis) je pojam kojim se označava upala spojnice, vežnjače ili konjunktive oka. To je zapravo sluzokoža građena u vidu vreće, pa se govori o konjunktivalnoj vreći (sakusu). Njen vrh je otvoren i predstavlja otvor između kapaka, a dno vreće je u stvari rožnjača, providni deo oka. Konjunktiva prekriva kapke s unutrašnje strane (konjunktiva kapaka ili tarsusa), zatim pravi nabor između kapka i očne jabučice (konjunktiva forniksa), a treći deo prekriva očnu jabučicu (konjunktiva bulbusa, conjunctiva bulbi).

Najčešći uzroci upale ili iritacije očiju su bakterije, virusi, alergija, strano telo i ogrebano oko. Bakterije – karakteriše se crvenim očima, sa žutim ili zelenim sekretom koji curi ili se stvrdnjava tokom dana i noći. Očni kapci mogu takođe biti otečeni. Zahvata jedno ili oba oka. Virusi – oči su izrazito crvene, bez sekreta ili uz malo sekreta ili „krmelja“ nakon buđenja. Najčešće zahvata oba oka. Alergija – alergijski konjunktivitis uglavnom se javlja sezonski, najčešće u proleće. Oči su najčešće crvene, bez sekreta, i neuobičajeno svrbe. Obično zahvata oba oka. Strano telo – zrno peska ili nečistoća koja je zapela ispod očnog kapka može prouzrokovati crvenilo, suzenje, bol i sekreciju. Zahvata, najčešće, samo jedno oko. Ogrebano oko – može prouzrokovati crvenilo, suzenje i vrlo je bolno.

Lečenje: Primenjuju se topli oblozi – držite toplu, vlažnu tkaninu uz oko i nežno obrišite sav sekret. Ispirati mlakim fiziološkim rastvorom, troprocentnim rastvorom borne kiseline ili kamilicom. Veštačke suze mogu ublažiti tegobe s okom bez obzira na uzrok. Mogu se koristiti i za ispiranje peska ili nečistoća zaostalih u oku.

Lekovi: antibiotske kapi, ukapavaju se otprilike svaka dva sata, a pred spavanje se u oči stavlja antibiotska mast; posebne kapi protiv alergije, najčešće kortikosteroidi. Za virusni konjunktivitis nema terapije, osim za ublažavanje simptoma. Bakterijski i virusni konjunktivitis su zarazni. Šire se kontaktom sa sekretom iz oka ili suzama. Zbog toga osoba koja ima upalu vežnjače oka ne sme dolaziti u bliski kontakt sa drugima, mora često prati ruke i obavezno koristiti samo svoj peškir. Očne kapi sme koristiti samo jedno lice, i mora paziti na rok trajanja, i način upotrebe.

Upala očiju najčešće nije opasna i trebalo bi da se povuče za vreme terapije ili nakon nekog vremena. Obratite se lekaru u sledećim slučajevima da: bakterijski konjunktivitis ne pokazuje poboljšanja nakon pet dana terapije; alergijski konjunktivitis ne pokazuje poboljšanja nakon pet dana terapije ili se pogoršava u bilo koje doba za vreme trajanja terapije (bakterijska superinfekcija); povećava se sekrecija kod virusnog konjunktivitisa; pojave drugih problema s vidom osim zamućenja prouzrokovanog sekrecijom, nekorigovanih očnih grešaka, trljanja očiju, avitaminoza, opštih bolesti itd.

Dom zdravlja „Dijagnostika“ Beograd

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari