Marakana jedini stadion na svetu kome se zna ime i prezime prvog posetioca 1Foto: STARSPORT

Stadion Rajko Mitić, u narodu poznatiji kao Marakana, sa kapacitetom od preko 50.000 posetilaca najveći je fudbalski stadion u Srbiji i na prostoru bivše Jugoslavije. Na stadionu svoje utakmice igraju FK Crvena zvezda i fudbalska reprezentacija Srbije.

Stadion Rajko Mitić se nalazi u naselju Dedinje u beogradskoj opštini Savski venac. Trenutno ime je dobio 2014. godine po prvoj „zvezdinoj zvezdi“ i prvom kapitenu tima Rajku Mitiću, koji je u Crvenoj zvezdi igrao od njenog osnivanja do 1958. godine.

Marakana nikad nije bilo zvanično ime stadiona na kome igra Crvena zvezda, već samo nadimak koji je dobio po čuvenoj brazilskoj Marakani iz Rio de Žaneira. Pre imena koje nosi danas, stadion se zvao jednostavno „Stadion Crvena zvezda“.

Zanimljivo je da ni brazliskoj Marakani to nije pravo ime, već je to samo ime četvrti u kojoj se stadion nalazi, pravo ime glasi „Stadion novinara Mario Filja“.

Beogradska Marakana je građena od 1960. do 1963. godine. Pre izgradnje ovog stadiona Crvena zvezda je svoje domaće utakmice igrala na stadionu SK Jugoslavija.

Prvu utakmicu na Marakani Zvezda je odigrala 1. septembra 1963. godine protiv Rijeke i pobedila rezultatom dva prema jedan.

Na utakmici protiv Rijeke tribine još uvek nisu bile potpuno dovršene i tada je u publici bilo pristuno oko 55.000 gledalaca, a kasnije te jesni u derbiju sa Partizanom, sa 74.000 gledalaca postavljen je rekord za broj gledalaca na jednoj fudbalskoj utakmici u Jugoslaviji.

Tribine na stadionu potpuno su završene 1964. godine i tada je zvanični kapacitet Marakane iznosio 95.000 posetilaca.

Prvi gol na Marakani je postigao pionir Crvene zvezde Trifun Mihajlović, u utakmici mlađih kategorija između Crvene zvezde i Mladosti iz Zemuna.

Ta utakmica je odigrana neposredno pre zvaničnog prvenstvenog meča protiv Rijeke, kada je prvi strelac bio Riječanin Vukoje i tako postigao prvi zvanični prvenstveni gol na beogradskoj Marakani.

Prvi gol za Zvezdu postigao je Dušan Maravić.

U polufinalu Kupa pobednika kupova 23. aprila 1975. godine Crvena zvezda je na domaćem terenu igrala protiv Ferencvaroša, tada je postavljen novi rekord po broju gledalaca na beogradskoj Marakani.

Prodato je 96.070 ulaznica ali postoje neke procene i svedočenja koja kažu da je na stadionu sigurno bilo preko 100.000 ljudi.

Zbog modernizacije, bezbednosti navijača i propisa Evropske fudbalske unije, kapacitet Marakane je morao biti gotovo duplo smanjen. Ukinuta su sva stajaća mesta i postavljene su stolice na sve četiri strane stadiona, to je dovelo do kapaciteta od 51.755 mesta za sedenje.

Jedan od najznačajnijih događaja održanih na beogradskoj Marakani je finale Kupa šampiona između Ajaksa i Juventusa odigrano 30. aprila 1973. Na stadionu je takođe odigrano finale Evrospkog prvenstva u fudbalu 20. juna 1976. godine između Čehoslovačke i Zapadne Nemačke.

Stadion Rajko Mitić je nekoliko puta poslužio i kao koncertni prostor, na njemu je Zdravko Čolić tri puta održao solistički koncert, a Svetlana Ražnatović jednom, 2013. godine. Na stadionu je održan i humanitarni koncert „Delije za naše Kosovo i Metohiju“ 13. maja 2007. godine.

Ovaj stadion je verovatno jedini stadion na svetu kome se zna ime i prezime prvog posetioca ikada. To je bio Laza Perović zemljoradnik iz okoline Loznice. Laza je stigao na stadion u šest sati ujutru, seo na istočnu tribinu i iz torbe izvadio sir i pogaču, da doručkuje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari