Omiljeno letnje voće smanjuje rizik od pojave srčanih bolesti, demencije i raka, a reguliše i pritisak 1Voće, fotografija: Ttatty on Shutterstock

Nektarine su mnogima sinonim za osvežavajuću poslasticu, ali one nude puno više od bogatog ukusa. Kad pročitate šta sve čine zdravlje i lepotu, odmah ćete se zaputiti u prodavnicu ili pijacu da kupite ovo voće, piše zivim.gloria.hr.

Malo kalorija

Naime, nektarine su odličan izbor ako nastojite da postignete ili održite vitku liniju jer sadrže malo kalorija i imaju nizak glikemijski indeks (43), što znači da polako oslobađaju energiju i pružaju dugotrajniji osećaj sitosti. Nektarina obiluje antioksidansima, naročito vitaminima A, C i E, ali i vitaminima K, B1, B2, B3, B6 i B9 (folna kiselina), te mineralima kao što su kalcijum, kalijum, magnezijum i fosfor. Osim toga, nektarine su dobar izvor luteina i zeaksantina koji neutralizuju delovanje slobodnih radikala i štite zdravlje očiju. Flavonoidi iz nektarina smanjuju rizik od nastanka ateroskleroze, a vlakna koja sadrži odlična su za varenje, bolji rad i čišćenje creva. Sveže nektarine, osim kao samostalnu namirnicu, možete da koristite za obogaćivanje jogurta, žitarica ili za pripremu voćnih salata, smutija i sokova, a zgodne su i za pripremu kompota, sladoleda i kolača. No, mnogi ih dodaju (sveže ili pečene na grilu) i u slana jela i soseve ili u osvežavajuće, slane voćne salate. Dakle, načina na koji možete da ih svakodnevno konzumiraju ima pregršt, na vama je samo da se pobrinete da redovno imate kod kuće zalihu ovog savršenog letnjeg voća.

Lična karta nektarine

Nektarine dolaze u raznim veličinama, no u proseku jedan plod teži oko 130 grama, a u njemu vas očekuje:

  • 55.5 kalorija
  • 1.37 g proteina
  • 0.4 g masti
  • 11.8 g ugljenih hidrata
  • 115 g vode
  • 1.94 g vlakana
  • 16.8 mg natrijuma
  • 33.5 mg fosfora
  • 27.1 mcg vitamina A
  • 2.5 mcg vitamina K
  • 3.74 mg vitamina C
  • 0.77 mg vitamina E
  • 5 mcg folata
  • 1.125 mg niacina
  • 0.185 mg pantotenske kiseline
  • 0.025 mg piridoksina
  • 0.027 mg riboflavina
  • 0.034 mg tiamina
  • 2.5 mg kalcijuma
  • 12.5 mg magnezijuma
  • 0.086 mg bakra
  • 0.28 mg gvožđa
  • 0.54 mg mangana
  • 0.17 mg cinka

Tome treba dodati da nektarine sadrže i galnu kiselinu, antioksidans prisutan u voću sa košticom. Revizija studija iz 2021. otkrila je da galna kiselina može da ublaži upalu tako što blokira lučenje određenih upalnih molekula. Naposletku, nektarine mogu da vam pomognu i da ostanete dobro hidrirani, jer se sastoje od oko 89 posto vode.

Mogu da pomognu u prevenciji anemije

Konzumiranje nektarina u kombinaciji s namirnicama bogatim gvožđem može pomoći u prevenciji anemije, stanja do kojeg dolazi usled manjka hemoglobina ili crvenih krvnih ćelija. S obzirom na to da crvene krvne ćelije prenose kiseonik po čitavom telu, osobe s anemijom umeju da osećaj neprestan umor. Vitamin C, kojim obiluju nektarine, pomaže apsorpciju gvožđa tako što pretvara taj mineral u oblik koji telo lakše apsorbira. No, ukoliko želite da sprečite pojavu anemije, same nektarine neće biti dovoljne, važno je da istovremeno (ne nužno u istom obroku) konzumirate i namirnice bogate gvožđem, poput mesa i pasulja.

Saveznici u borbi protiv mnogih bolesti

Nektarine su vrlo bogate antioksidansima, uključujući i vitamin C. Poznato je da antioksidansi pomažu u smanjenju oksidacijskog stresa koji je posledica delovanja slobodnih radikala u telu. S vremenom oksidacijski stres može da uzrokuje bolesti poput dijabetesa, Alchajmerove bolesti i srčanih bolesti. Ostali antioksidansi prisutni u nektarinama uključuju flavonoide i antocijanine, koji doprinose izgledu, ukusu i aromi raznih vrsta voća i povrća. Flavonoidi mogu da pomognu u prevenciji propadanja moždanih funkcija povezanih sa starenjem, dok antocijanini imaju važnu ulogu u smanjenju upale i rizika za srčane bolesti. Smanjenju upale doprinosi i galna kiselina koja je takođe antioksidans. Nektarine obiluju i fenolnim jedinjenjima, vrstama polifenolnih antioksidansa koji vas takođe štite od oštećenja uzrokovanih delovanjem slobodnih radikala.

Smanjuju rizik od raka

Brojne studije upućuju na to da fenolna jedinjenja prisutna u nektarinama mogu da snize rizik za razvoj raka. Studija u koju je bilo uključeno više od 470.000 odraslih osoba u dobi od 51 do 70 godina, otkrila je postojanje povezanosti između povećanog unosa voća, uključujući i nektarine i smanjenog rizika za rak pluća kod muškaraca. Istraživanje je takve dobrobiti povezalo s antioksidansnom aktivnošću tog voća. Drugo istraživanje došlo do je sličnih rezultata, odnosno uočeno je da su ekstrakti nektarine pomogli u sprečavanju širenja ćelija raka dojke.

I to čine na nekoliko načina. Kao prvo, dobar su izvor vlakana koja pospešuju osećaj sitosti, a kad se osećate sito, manji je rizik da ćete se prejedati i uneti u organizam previše kalorija. Uz to, ovo voće ima prirodno nizak udeo masti i malo kalorija. Konzumiranje raznog niskokaloričnog voća i povrća može na prirodan način pomoći u mršavljenju, ako se uzima umesto visoko kaloričnih i nutritivno siromašnih grickalica ili brze hrane.

Nektarine mogu da pomognu zdravlju kože zahvaljujući svom udelu bakra. Bakar stimuliše rast ćelija u sloju dermisa, a to je sloj kože između epiderma i potkožnog tkiva. Uz to, bakar štiti kožu od oštećenja, sprečava prevremene znakove starenja kože i podstiče proizvodnju kolagena. Dovoljno je znati da mnogi kozmetički proizvodi sadrže peptide bakra. Nektarine vas snabdevaju i niacinom (vitamin B3) koji štiti ćelije kože od oštećenja uzrokovanih sunčevim zracima, ali i male količine vitamina A i E koji su takođe važni nutrijenti za zdravlje kože.

Čuvaju zdravlje očiju

Nektarine imaju male, ali značajne koncentracije vitamina A i E, važne za zdravlje očiju, kao i polifenolnih antioksidansa luteina, zeaksantina i beta kriptoksantina. Te materije štite od štetnog delovanja slobodnih radikala, te štite vid od bolesti povezanih sa starenjem, kao što su makularna degeneracija i katarakta.

Snižavaju krvni pritisak

Nektarine imaju i umerenu količinu minerala i elektrolita, poput kalijuma, gvožđa, cinka, bakra, fosfora i magnezijuma koji su svi ključni za pravilno funkcionisanje telesnih sistema. Gvožđe je nužno za stvaranje crvenih krvnih ćelija, a kalijum je važna komponenta ćelija i telesnih tečnosti koji pomaže u regulisanju pulsa i krvnog pritiska.

Kako ih čuvati i odabrati

Ako vam se dogodilo da ste kupili nektarine i onda s užitkom zagrizli plod u kojem nije bilo ništa sočno i slatko kao što ste očekivali, već ste zagrizli tvrdu, bledu i kredastu strukturu bez ukusa, to znači da je voće dugo vremena stajalo u hladnjači. Stoga, ako ne uspete da pronađete nektarine koje su zrele i spremne za konzumiranje, trik je u tome da ove nezrele držite na sobnoj temperaturi dok ne sazru, za šta je potrebno oko 2 do 3 dana. Kad su potpuno zrele, u frižideru mogu da traju samo nekoliko dana pa je najbolje da ih pojedete čim pre kad vidite da su dovoljno zrele. Kad su dovoljno zrele na dodir bi trebalo da budu čvrste, ali ne pretvrde, te imaju raskošnu crveno-narandžastu boju. Da biste bili sigurni da imaju onaj poznati božanstveno sladak ukus, prednost dajte plodovima koji nemaju beličaste pruge u predelu oko peteljke. Bele pruge su znak da je nektarina bila ubrana prerano i, iako će i ona s vremenom da omekša, neće imati onako bogat ukus kao ona koja je ubrana u pravo vreme.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari