Ovo se događa sa telom ako plivate bar jednom nedeljno 1Foto: Sergiy Tryapitsyn / Panthermedia / Profimedia

 

Plivanje se smatra kompletnim sportom, pogodnim za sve uzraste, koji omogućava mišićima da rade bez preteranog napora i koji je blagotvoran za fleksibilnost kičme i poboljšanje držanja.

Redovno plivanje može ponuditi brojne koristi za zdravlje i telo, a evo nekih od glavnih pozitivnih efekata plivanja koji će doći do izražaja ako se barem jednom do dva puta nedeljno posvetite ovom sportu:

1. Trening

Plivanje omogućava telu konstantan trening bez preteranog uticaja na skeletni sistem. U stvari, kada se nađemo uronjeni u vodu, naše telo izgleda mnogo lakše i pokreti su jednostavniji. Plivanje može biti korisno za one koji imaju probleme sa mišićima ili zglobovima.

2. Snaga i tonus mišića

Plivanje pomaže u povećanju mišićne snage i tonusa. Nudi mogućnost izvođenja vežbi otpora koje nam omogućavaju da održimo dobrobit mišića. Štaviše, plivanje bi pomoglo u jačanju kostiju i skeletnog sistema, posebno nakon menopauze.

3. Fleksibilnost

Pokreti plivanja pomažu vašim zglobovima i ligamentima da ostanu fleksibilni. Dobar je za istezanje mišića, a nakon plivanja možete raditi i neke nežne vežbe istezanja. Vežbe u vodi bi trebalo da vam pomognu da duže zadržite položaje koji zahtevaju ravnotežu.

4. Srce

Takođe je korisno za zdravlje srca. Osim što jača mišiće grudnog koša, mišića ramena i udova, plivanje energizira srce, najvažniji mišić u našem telu. Prema Američkom udruženju za srce, 30 minuta fizičke aktivnosti dnevno, uključujući plivanje, može pomoći u smanjenju rizika od srčanih bolesti.

5. Kontrola telesne težine

Plivanje je jedan od sportova koji vam omogućava da sagorite najviše kalorija. Tačna količina zavisi od fiziologije svakog pojedinca i intenziteta treninga, ali generalno 10 minuta plivanja sagoreva oko 60 kalorija.

6. Astma

Vežbanje u bazenu može pomoći u sprečavanju napada astme tokom fizičke aktivnosti kod onih koji su im skloni. Štaviše, prema nekim studijama, plivanje bi moglo biti zdravstveni lek za astmu. Konkretno, studija objavljena u naučnom časopisu Repsirologi istakla je da plivanje može biti veoma korisno za decu obolelu od astme.

7. Holesterol

Zahvaljujući aerobnim vežbama, plivanje može pomoći u održavanju ravnoteže holesterola. Štaviše, aerobne vežbe bi pomogle u održavanju zdravog arterijskog endotela, koji sa godinama gubi fleksibilnost. Pomaže arterijama da se šire i skupljaju, održavajući ih zdravim.

8. Stres

Plivanje pomaže u smanjenju stresa, stimuliše endorfine i može pružiti osećaj opuštenosti sličan onom koji garantuje joga. Kao i uvek, sport utiče i na telo i na um, a plivanje se može smatrati pravom vežbom meditacije, vođeno ritmom pokreta i šumom vode.

9. Dugovečnost

Pomaže u smanjenju rizika od prerane smrti. Istraživači sa Univerziteta Južne Kalifornije sproveli su studiju koja pokazuje da oni koji odluče da plivaju imaju do 50% manji rizik od smrti od onih koji odluče da trče i hodaju ili onih koji se ne bave sportom. Stručnjaci veruju da je plivanje, iz perspektive dugovečnosti, korisno i za muškarce i za žene.

Kontraindikacije plivanja

Pored brojnih prednosti, plivanje može imati i kontraindikacije. Za neke ljude sa posebno osetljivom kožom plivanje u bazenu možda nije preporučljivo zbog hlora. Kao alternativa bazenu, u ovom slučaju se preporučuje kupanje u moru. Trudnice treba da vežbaju plivanje umereno. Takođe budite oprezni ako imate problema sa ušima. Neke vežbe plivanja možda nisu prikladne za ljude koji pate od skolioze. U svakom slučaju, uvek je dobro konsultovati se sa lekarom i podvrgnuti lekarskom pregledu pre bavljenja bilo kakvom fizičkom aktivnošću, uključujući i plivanje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari