polarna svetlostFoto: Tsuguliev / Shutterstock.com

Solarne oluje šalju bujicu čestica ka Zemlji, stvarajući spektakularne aurore na obe hemisfere. Aurora borealis – polarna svetlost na severnoj hemisferi – potencijalno će biti vidljiva u ponedeljak uveče u SAD, bar do teritorije srednjeg zapada. Ona će takođe možda biti vidljiva i u Evropi, najjužnije do Škotske.

Na južnoj hemisferi, aurora australis bi mogla biti vidljiva u južnoj Australiji, od Viktorije do Zapadne Australije.

Polarna svetlost desiće se iste noći kada i pomračenje Meseca u polusenci, koje će biti vidljivo širom sveta.

Centar za svemirsku prognozu vremena australijskog Biroa za meteorologiju (BoM) objavio je u ponedeljak ujutru upozorenje na auroru, rekavši da je jaka solarna oluja u toku i da bi polarna svetlost mogla biti vidljiva večeras.

Oluje su izazvane izbacivanjem koronalne mase, kada oblaci plazme izbijaju iz spoljašnje atmosfere Sunca. Čestice struje ka Zemlji, stvarajući spektakularan prikaz dok udaraju u Zemljino magnetno polje.

U Australiji, oluja je dostigla maksimum od 6 na Kaus indeksu, skali od jedan do osam koji meri geomagnetnu aktivnost, što znači da će aurore potencijalno biti vidljive širom Tasmanije, duž obale Viktorije, pa čak i na jugozapadnoj obali Zapadne Australije, prenosi Gardijan.

Obe vrste aurore češće se vide u blizini magnetnih polova, u severnoj Kanadi i na obali Antarktika. Magnetni polovi se pomeraju i nisu isti kao geografski polovi.

Što je oluja jača, aurore se pojavljuju dalje od polova.

Jake oluje mogu poremetiti mreže za napajanje i satelite koji pružaju usluge navigacije, nadzora i komunikacije. One takođe mogu predstavljati rizik od zračenja za astronaute i ljude u avionima koji lete visoko iznad zemljine površine.

Portparol BoM-a rekao je da velike vremenske neprilike u svemiru imaju „potencijal da utiče na tehnologiju i važnu infrastrukturnu na Zemlji i u svemirskom okruženju blizu Zemlje“.

BoM savetuje ljudima koji se nadaju da će videti auroru australis da pronađu neko neosvetljeno mesto za posmatranje, poput plaže ili brda sa neometanim pogledom ka jugu. Tamno i vedro nebo daleko od gradske svetlosti je idealno, a najbolje vreme za gledanje je između 22:00 i 2:00.

U međuvremenu, oko 19 časova večeras u Sidneju i 19:30 u Melburnu, Zemljina senka ili polusenka će zatamniti mesec.

Pomračenje će biti vidljivo na mnogim mestima u svetu, uključujući delove Evrope, Severne i Južne Amerike, kao i delove Azije i Afrike.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari