Propisi u saobraćaju u Hrvatskoj koje možda kršite, a kazne su paprene od 30 do 1.900 evra 1Proopisi u saobraćaju u Hrvatskoj, foto: DENIS LOVROVIC / AFP / Profimedia

Propisi u saobraćaju o kojima i ne razmišljate mogu skupo da vas koštaju u Hrvatskoj. Nakon što je prošlog vikenda izašla vest da je Pazinjanin kažnjen sa 15 evra zbog ostavljanja delimično otvorenog prozora automobila, Jutarnji list je istražio koja neverovatna pravila u zakonu mogu da dovedu do kazne.

Iako se Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima menja najmanje jednom godišnje, on je pun nedorečenosti i odredbi koje zbunjuju ne samo vozače, već i policiju i sudije. Ovo su neke od kazni za vozače koje se odnose na prekomernu upotrebu sirene, blatnjave točkove, otpale poklopce točkova, kazne za umornu vožnju, za ostavljanje ključeva u autu…

U članu 76 navodi se da vozač može da rizikuje kaznu od 30 evra ako „zvučne znakove upozorenja ne smanji na potrebnu meru”.
Upravo tako i stoji: „vozač je dužan da upotrebi zvučni signal upozorenja kad god to zahtevaju razlozi bezbednosti saobraćaja”, ali kada ne postoje razlozi „dužan je da ih svede na potrebnu meru”.

Drugim rečima, vozač mora da zatrubi ako postoji razlog za to, ali ako nema razloga onda duvanje mora biti u „potrebnoj meri“. Šta je tačno preterano trubanje i koja je prava (nužna) mera trube, nikome nije jasno.

Takođe, član 88. zakona, za koji je Pazinjanin dobio kaznu od 15 evra, primenjuje se ne samo na otvoren prozor, već i „ako vozač ostavi vozilo na putu“, ako „ne zatvori prozore“, ako „ne zaključa vozilo“, ali i ako zaboravi da „sa sobom ponese ključeve automobila“.

Dakle, ako su ključevi ostavljeni u automobilu, propisana je kazna od 30 evra. Pazinjanin koji je dobio kaznu opisao je to kao „monti pajtonovu situaciju“ i nije mnogo pogrešio.

A kazne od 30 evra su i dalje male. Na primer, ako vozač ne očisti zaleđena šoferšajbna, po članu 139, može dobiti kaznu od 130 evra. Isto važi i ako automobil nije očišćen od snega, leda ili vode pre vožnje.

Još bizarnije insistiranje na čistom vozilu nalazi se u članu 45.
Tamo se navodi da vozač koji se sa zemljanog puta priključuje na asfaltni put „mora da stane i očisti blato sa točkova”. Ako to ne uradi, ponovo će biti kažnjen sa 130 evra.

Ista kazna od 130 evra sledi i vozača koji, na primer, tokom vožnje padne plastični poklopac sa točka.
Naime, član 35. kaže da je „zabranjeno nanositi ili bacati smeće ili predmete na kolovoz koji mogu ometati ili ugroziti bezbednost saobraćaja ili zagađivati ili ugroziti životnu sredinu”. Ova odredba se može tumačiti tako široko da se odnosi na sve namerne i slučajne situacije.

Umornog vozača čeka duplo veća kazna, čak 260 evra jer je članom 198. propisana kazna za vozača koji „jako umoran sjedne za volan”.
Osim toga, kazna je i do 1.990 evra ako vozač ostavi automobil bez nadzora na trotoaru, a isto važi i za električne skutere.

Isto važi i za obavezni razmak. Zakon kaže da „kada se vozač kreće iza drugog vozila istom saobraćajnom trakom, mora da vozi na razdaljini koja nije manja od razdaljine koju bi prešao brzinom kojom vozi za dve sekunde”.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari