ŠefildFoto: Kristin Greenwood / Shutterstock.com

U brdovitom Jorkširu nalazi se Šefild, nazvan po reci Shif koja protiče kroz grad. To je engleski grad koji je svojevremeno bio poznat po čeliku, zbog čega i ima nadimak „čelični grad“, međutim, danas više nije poznat po svojoj industriji, već po zelenilu.

Grad s devet puta više drveća nego ljudi ima nešto više od pola miliona stanovnika koji su složni u tome da prirodu treba čuvati. Gradske četvrti raspoređene na sedam brežuljaka okružuju gradski centarm, koji se nalazi usred doline, piše Punkufer.

Šefild
Foto: Wirestock Creators / Shutterstock.com

Čelični Šefild

A sam grad nalazi se na ušću pet izvora – reke Don i njene četiri pritoke: Shif, Rivelin, Loksli i Porter Bruk – koji su odigrali važnu ulogu u evoluciji Šefilda. Ove vode pokretale su na stotine vodenica još od 12. veka.

Šefild je bio poznat i po proizvodnji pribora za jelo, a naročito noževa. Tokom industrijske revolucije proizvodnja Šefilda toliko je porasla da je tada i zaradio svoj nadimak.

„Čelični grad“, međutim, danas je britanski i evropski prvak u količini gradskog zelenila. Verovali ili ne, više od šezdeset posto površine grada pokrivaju parkovi, šume i vrtovi, uključujući i trećinu nacionalnog parka Pik distrikt.  Gradske vlasti odlučno su se bacile na očuvanje prirode, a u planu im je da grad do 2025. smanji emisiju ugljen-dioksida na nulu.

Na pomak u razmišljanju stanovnika najviše je uticala drama koja se odigrala pre nešto više od deset godina, kada su opštinski izvođači radova počeli da seku brojna zdrava stabla. Stanovnici su se pobunili, a u međuvremenu se rodila i zelena inicijativa „Sheffield Street Trees Partnership“, koja je počela agresivno da radi na ozeljenjavanju.

Grad s najviše drveća u Evropi

Danas, s otprilike 4,5 miliona stabala koja rastu širom grada, Šefild ima više stabala po osobi nego bilo koji drugi grad u Evropi. Neki stanovnici tvrde da zdravu životnu sredinu duguju gore pomenutom incidentu sa sečenjem stabala, jer kada su ih zamalo izgubili, postali su privrženiji drveću nego ikada pre – a energiju proizišlu iz besa iskoristili su za konkretne stvari.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari