Srčani udar: Kako da prepoznate znakove i kako da pravilno reagujete da biste sačuvali život 1Srčani udar, foto: Pixelaway / Alamy / Alamy / Profimedia

Znate li kako da prepoznate znakove nadolazećeg srčanog udara i kako da pravovremeno reagujete?

Srčani udar nastaje kao posledica začepljenja arterije koja dovodi krv do srca. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, kardiovaskularne bolesti čine 45% svih smrtnih slučajeva u Evropi, dok u Evropskoj uniji taj broj iznosi 37%, piše metropolitan.si.

Da li znate kako da prepoznate znakove nadolazećeg srčanog udara i kako da pravovremeno reagujete?

Zašto dolazi do srčanog udara?

Srčani udar nastaje kao posledica začepljenja arterije koja dovodi krv do srca. Ako se opskrba kiseonikom ne obezbedi odmah, deo srca koji ne dobija kiseonik će biti oštećen i počeće da umire.

Proces stvaranja i nagomilavanja masnih naslaga na zidovima krvnih sudova počinje u mladosti i nastavlja se u odraslom dobu, zato nije tačno da su mladi zaštićeni od srčanog udara.

Radi se o životno ugrožavajućem stanju u kom odlučuju sekunde. Zato je ključno brzo prepoznati znakove nadolazećeg srčanog udara i što pre pozvati medicinsku pomoć.

Kako prepoznati znakove?

Srčani udar takođe ugrožava život jer se javlja iznenada.

Najtipičniji znak srčanog udara je oštra i pekuća bol u grudima.

U retkim slučajevima, ta bol se može pojaviti nekoliko dana unapred. Čak i ako nije intenzivna, nikako je ne smete zanemariti.

Bol se takođe može proširiti na druge delove tela, najčešće na vrat, levo rame i levo ruku, ali može takođe zahvatiti i stomak.

Bol mogu pratiti i drugi simptomi kao što su mučnina i povraćanje, bolovi u vilici, otežano disanje, gubitak svesti i bol u grudima.

Kako reagovati?

Kada sumnjate da vama ili nekome bliskom preti srčani udar, važno je da odmah reagujete.

Pozovite hitnu medicinsku pomoć  i do njihovog dolaska lezite mirno dok duboko dišete. Nikako se ne smete sami odvesti u zdravstvenu ustanovu.

„Osoba koja sumnja da ima srčani udar treba što pre uzeti tabletu aspirina od 500 mg, osim ako nije alergična na nju ili ima ozbiljne sklonosti ka krvarenju“, savetuje slovenačka kardiologinja Nadja Ružič Medvešček.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari